Strona główna Dla mam Masaż dla kobiet w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży

Masaż: zadbaj o siebie również w ciąży. Wywiad z Aleksandrem Dąbrowskim

Zmęczeni obowiązkami dnia codziennego, potrzebujemy relaksu i odprężenia. Bieganie z pracy do domu, z domu do pracy, stres i siedzący tryb życia kończą się bólami kręgosłupa. Co zrobić kiedy domowe sposoby już nie pomagają?

Każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie, trochę odprężenia i relaksu. Można wyjść do kina, spotkać się z przyjaciółmi albo po prostu posiedzieć w domu przy lampce dobrego, czerwonego wina. Ja jednak polecam połączenie przyjemnego z pożytecznym. Taką właśnie możliwość zagwarantuje nam wizyta w salonie odnowy biologicznej. Masaż nie tylko zrelaksuje, ale przyniesie ulgę naszemu obolałemu kręgosłupowi. Coraz więcej z nas oddaje się w ręce fachowych masażystów. Klientem może być każdy. Duży, mały, chory, zdrowy, kobieta czy mężczyzna. Ostatnio coraz popularniejszy stał się masaż skierowany dla kobiet w ciąży.
O dobroczynnym wpływie masażu na nasze ciało i o plusach wizyty przyszłych mam w salonach odnowy biologicznej opowiedział mi Aleksander Dąbrowski – masażysta Dąbrowscy Centrum Masażu Leczniczego.

Jak długo zajmujesz się masażem?

Tajniki masażu zacząłem zgłębiać jakieś 11 lat temu. Moja przygoda tym kierunku rozpoczęła się od nauki tzw. masażu ayurvedyjskiego.

Z takim wieloletnim doświadczeniem na pewno poznałeś wiele technik. Jakie rodzaje masażu możemy wymienić?

Technik masażu jest tyle ile szkół. Rynek jest bardzo nasycony i ciężko zdecydować się na najlepszą metodę, dlatego masażysta powinien szukać takiej techniki, która mu najbardziej odpowiada, w której się najlepiej czuje. Wówczas na pewno usatysfakcjonuje swojego klienta. Jest jednak kilka podstawowych technik, na których opiera się cała reszta. Są to:

masaż klasyczny – jest najpopularniejszym masażem, może mieć formę relaksacyjną, leczniczą lub pobudzającą
tybetański – stosowany m.in. w bolesnych skurczach mięśni i nerwobólach
shiatsu – bardzo bezpieczny masaż, ma ogólne zapobiegawcze działanie prozdrowotne
lomi-lomi – hawajski masaż relaksacyjny, odpręża często zagonionych i zapracowanych ludzi
ayurvedyjski – regeneruje nas fizycznie, psychicznie i duchowo
tajski – stosowany w celu usprawnienia funkcjonowania organizmu i zrelaksowania.

A te najbardziej popularne?

Wpływ siedzącego trybu życia kończy się bólami kręgosłupa, na które skarży się coraz więcej, nawet młodych, ludzi. Poza tym wciąż chodzimy zdenerwowani. Wiecznie biegamy z pracy do domu, z domu do pracy. Ciągły stres powoduje, że potrzebujemy relaksu, odprężenia. Największą popularnością cieszą się zatem masaże relaksacyjne i lecznicze. Cieszy mnie, że wzrasta świadomość, by zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Czy któreś z nich są szczególnie polecane dla kobiet w ciąży?

Tak, jak najbardziej. Przyszłe mamy nosząc maluszki pod sercem powinny mieć jak najwięcej możliwości by się odprężyć i zrelaksować, bo spokój mamy wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Kobiety w ciąży mogą śmiało stosować delikatną formę masażu klasycznego opierającą się głównie na technikach głaskania i rozcierania by poprawić krążenie i ujędrnić skórę (w pozycji bocznej by nie uciskać brzucha). Natomiast wygodniejszy dla mam jest masaż o nazwie Prestige Relax z wykorzystaniem specjalnie przystosowanego krzesła. Masaż taki wykonuje się oczywiście w pozycji siedzącej.

Zapewne przyszła mama musi się przygotować przed wizytą w gabinecie. Na co powinna zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli gabinety mają w swojej ofercie masaże skierowane dla kobiet w ciąży, powinny być wyposażone w niezbędne do takich masażów rzeczy, a więc klapki, szlafroki, ręczniki i zatrudniać wyspecjalizowanych w tym kierunku masażystów. Przed wizytą warto jednak zaznaczyć, aby przyszła mama wzięła ze sobą jakąś sprawdzoną oliwkę. Nie będzie wówczas przykrych niespodzianek, bo te niesprawdzone na własnej skórze często mogą uczulać.

A są jakieś przeciwwskazania dla kobiet w ciąży?

Pierwszy i drugi miesiąc ciąży. Choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca ciężarnych, zapalenie trzustki, kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostra niewydolność nerek, kamica nerkowa i nefropatia cukrzycowa, niedokrwistość, skaza krwotoczna naczyniowa, osoczowa i płytkowa, białaczka, nadczynność i niedoczynność gruczołu tarczowego i przytarczycznych, nieprawidłowy przebieg ciąży – zaburzenia rozwoju płodu, dziewiąty miesiąc ciąży.

Kobiety w ciąży wymagają szczególnej opieki, a więc i konsultacji lekarskiej. Czy w związku z tym wymagane jest skierowanie od lekarza ginekologa?

Jeżeli zamierzamy korzystać z jakichkolwiek usług związanych z działaniami leczniczo-kosmetycznymi, warto o takim planie poinformować swojego lekarza, który na pewno przedstawi wszystkie za i przeciw i ewentualnie skieruje na badania. Warto przynieść taką opinię lekarza na pierwsze spotkanie z masażystą.

Ostatnio masaż dla kobiet w ciąży stał się chyba dość popularny? Faktycznie przyszłe mamy są częstymi klientkami gabinetów lekarskich?

Świadomość dbania o własne zdrowie wzrasta, więc i kobiety w ciąży zaczynają zauważać potrzebę i możliwość korzystania z usług masażystów. Przyszłe mamy raczej nie szukają typowych gabinetów lekarskich, ale miejsc które mają odpowiedni nastrój by się odprężyć i zrelaksować, zapominając o tym co jest na zewnątrz.

Może trochę obawiają się, że masaż może zaszkodzić dziecku? Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli lekarz nie widzi wymienionych wyżej przeciwwskazań i nie jest to początek ani koniec ciąży to wręcz przeciwnie. Masaż wpływa na układ krwionośny, który dotlenia i regeneruje nasze ciało, a wyciszenie i rozluźnienie organizmu będzie miało dobry wpływ na rozwój dziecka.

Warto zregenerować się również przed ciążą i po porodzie?

Oczywiście. W okresie ciąży zachodzi wiele zmian, dlatego warto pomyśleć aby przygotować ciało, wówczas te zmiany będą mniej dostrzegalne. Natomiast po porodzie i opiece nad pociechą warto znaleźć chwilę na własne przyjemności. Połączyć relaks z profilaktyką i czerpać przyjemność z dorastania naszej pociechy bez bólu pleców.

Dziękuję za rozmowę.

Fot. Wiktor Zdrojewski

Dodaj komentarz