1 2 3 4 5 6 7

Noworodek w kąpieli – skomplikowana operacja czy przyjemna zabawa?

Data: 03-03-2015 | Autor: Beata | Kategoria: Macierzyństwo, Zdrowie

Tagi: , ,

0

Z niecierpliwością oczekiwałaś narodzin maluszka, słuchałaś porad przyjaciółek i wyobrażałaś sobie siebie w roli mamy. Wszystko wydawało się banalnie proste, aż do pierwszej kąpieli, która miała być świetną zabawą, a nagle okazała się skomplikowaną operacją.

Stresujący debiut, czyli pierwsza kąpiel

Patrzyłaś jak położna myje Twoje dziecko po porodzie i byłaś zdumiona płynnością jej ruchów. A widząc jak trzyma maluszka na jednej dłoni, a drugą polewa wodą, nie mogłaś wyjść z podziwu dla jej umiejętności. I przyszedł dzień, gdy musiałaś przygotować pierwszą samodzielną kąpiel. Sprawdzasz, czy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria, układasz w głowie kolejność wykonywanych czynności i ustalasz z mężem podział ról. A, mimo to, czujesz się spięta. Spokojnie, stres podczas czynności higienicznych noworodka towarzyszy niemal wszystkim debiutującym rodzicom i mija po kilku kąpielach.

Najważniejszy jest dobry plan

Wieczorna toaleta noworodka to pewnego rodzaju rytuał, dlatego warto ustalić stałe pory kąpieli, a samą czynność wykonywać bez pośpiechu. Pamiętaj, aby temperatura wody nie przekraczała 37 stopni, a pomieszczenia 24 stopni. Zadbaj także, o wybór odpowiedniego preparatu do kąpieli. Tradycyjne mydło wysusza skórę, dla tego warto zastąpić je naturalnym, hipoalergicznym produktem. Na spód wanienki możesz położyć pieluszkę, dzięki czemu dziecko nie będzie się ślizgać. Popularne stały się akcesoria do kąpieli noworodka, dzięki którym skomplikowana operacja zamienia się w przyjemną zabawę. W ofertach sklepów znajdziesz spory wybór mat antypoślizgowych. Te wykonane z gąbki wydają się praktyczne i ładne, bywają jednak siedliskiem bakterii. Decydując się na taki zakup, staraj się po każdym użyciu dokładnie płukać gąbkę, wyparzać gorącą wodą i suszyć. Możesz także zdecydować się na wybór leżanki do wanienki wyposażonej w regulowane oparcie, wówczas czynności związane z wieczorną toaletą dziecka staną się łatwiejsze. 

Higiena, relaks i dobra zabawa

Pierwsza kąpiel za wami i, chociaż Twoje ruchy nie są tak płynne jak położnej, nie czujesz już lęku na myśl o wieczornym rytuale. Przeciwnie, cieszysz się, patrząc, jak maluszek radośnie macha rączkami i nóżkami, rozchlapując wodę po podłodze. Jeśli kąpiesz dziecko w pokoju, możesz włączyć spokojną muzykę, która sprzyja relaksowi. Przez cały czas staraj się mówić do maluszka, opowiadając o czynnościach, które będziesz za chwilę wykonywać. Uśmiechaj się, śpiewaj, rób zabawne minki. Dziecko nagrodzi Twoje starania radosnym śmiechem. Poważna twarz mamy może wzbudzić niepokój maluszka. A, gdy wieczorna toaleta dobiegnie końca, po delikatnym osuszeniu skóry niemowlaka, możesz wykonać masaż, używając oliwki. Jeszcze chwila na machanie nagimi nóżkami, smarowanie pupki kremem zapobiegającym odparzeniom, pieluszka, piżamka i to, co niemowlęta kochają najbardziej – mleko i bliskość mamy.

Napisz swój komentarz

  • Facebook