1 2 3 4 5 6 7

Ząbkowanie

Ząbkowanie zwykle zaczyna się około 6 miesiąca życia, ale tak naprawdę może zdarzyć się się w każdej chwili już od 3. miesiąca życia. Trwa zazwyczaj do 12 miesiąca życia. Już w wieku 3 lat maluch powinien mieć wszystkie ząbki.
W pierwszej kolejności wyrastają najczęściej dolne jedynki. Po około 1-2 miesiącach pojawiają się górne jedynki.

Kolejność wychodzenia ząbków:

Dwie dolne jedynki
Cztery górne ząbki przednie
Dwa dolne siekacze boczne
Pierwsze trzonowce
Cztery ząbki znajdujące się po obu stronach obok górnych i dolnych siekaczy bocznych
Pozostałe ząbki trzonowe

Ząbki wypadają zazwyczaj w tej samej kolejności, mniej więcej około 6. roku życia dziecka.

Objawy ząbkowania

Większość dzieci jest bardziej niespokojna i marudna niż zwykle. Maluchy czasem tracą apetyt i wysoko gorączkują. Powodem jest bolesność i obrzęk dziąseł, przez które musi przebić się ząbek. Objawy te zwykle rozpoczynają się od 3 do 5 dni przed pokazaniem się zębów, a znikają po całkowitym wyjściu z dziąseł .

Nie warto martwić się zawczasu. Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bardzo łagodnie – bez bólu, czy gorączki. Jedynym sygnałem może być wówczas nadmierne ślinienie się, które czasem może doprowadzić do wysypki na brodzie i w okolicach buźki malucha. Typowym objawem jest też gryzienie paluszków i brania do buzi praktycznie wszystkiego, co znajduje się w zasięgu dziecka. Dlatego podczas ząbkowania należy szczególnie zwracać uwagę na higieniczność.

Tymi łagodnymi objawami nie należy się martwić. Zadzwońcie do lekarza, jeśli objawy Twojego dziecka są poważne lub stan malucha się nie poprawia (np utrzymuje się wysoka gorączka)

Jak pomóc dziecku?

Możecie podać dziecku łagodny środek przeciwbólowy, który z pewnością złagodzi objawy i dyskomfort maluszka. Niektórzy rodzice używają czystych, schłodzonych palców do masowania dziąseł dziecka. Maluch może na początku protestować, bo nie wie co go czeka, ale po odczuciu ulgi na pewno pozwoli sobie na taki masaż.

Zapewnijcie dziecku łagodne przedmioty do gryzienia. Mogą to być bezpieczne zabawki, zwykłe lub wodne gryzaki. Wybór jest ogromny, w różnych rozmiarach i kształtach. Są wykonane z nietoksycznych materiałów i zaprojektowane specjalnie do ząbkowania, tak aby dziecko spokojnie mogło utrzymać je w rączce.Niektóre wypełnione są wodą, dzięki czemu można je schłodzić w lodówce. 

Czasem rodzice używają też innych środków aptecznych – żele i maści przeciwbólowe przystosowane specjalnie do ząbkowania. Sporo z nich można kupić bez recepty. Pamiętajcie, żeby mimo wszystko przed zakupem poradzić się lekarza.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim pilnujcie higieniczności. Podczas ząbkowania maluch bierze wszystko do buzi. Nie podawajcie za dużo słodyczy i słodzonych napojów. Dbajcie o ząbki maluszka, myjcie je od razu jak się pojawią. Na początku samą wodą i specjalną szczoteczką, stopniowo dodawajcie niewielką ilość pasty do zębów. Przypominajcie dziecku o myciu zębów rano i wieczorem, chociaż najlepiej żeby robić to po każdym posiłku. 

Pierwszą wizytę u dentysty powinno zaplanować około 3 roku życia. Jeżeli ząbki będą zadbane, każda kolejna wizyta nie będzie dziecku straszna :)

  • Facebook