1 2 3 4 5 6 7

Pierś czy butelka?

Dylematy młodej mamy. Pierś czy butelka?

Karmienie piersią jest chwilą fizycznej i emocjonalnej bliskości niemowlęcia z matką. Naturalny pokarm jest dla dziecka najbardziej wartościowy. Jednak karmienie naturalne nie zawsze jest możliwe. Na szczęście niemowlęta karmione butelką również mogą rozwijać się prawidłowo.

Karmienie piersią

Jak długo i jak często karmić piersią? Po czym poznać, że maluszek dobrze ssie i czy się najada? To tylko niektóre z dylematów, z jakimi zmagają się młode mamy. Przystawienie dziecka do piersi po raz pierwszy czasem bywa nie lada problemem, bo młoda mama nie ma pojęcia jak to się robi. Najważniejsza jest cierpliwość i spokój, reszta przychodzi z doświadczeniem.

Czy pokarm jest prawidłowy?

Takie pytanie najczęściej pada z ust młodych mam. Odpowiedź jest oczywista – pokarm matki jest w pełni dostosowany do potrzeb maluszka. Mamy mogą być zatem pewne, że nie jest on ani za chudy, ani za tłusty, bo organizm dostosowuje jego skład tak, aby w zupełności wystarczał dziecku. Warto jednak, by młoda mama zmodyfikowała nieco swoją dietę. W końcu odżywia się teraz za dwoje i ważne, aby dostarczała sobie i dziecku wystarczającą ilość witamin i składników mineralnych.

Jak często i jak długo?

Mniej więcej 2 godziny po porodzie dziecko ma najbardziej wyostrzony odruch ssania. Jest to więc najlepszy czas, aby przystawić je do piersi. Można powiedzieć, że pierwszą dobę po porodzie maluszek przeznacza na odpoczynek, dlatego ssie mało. Już od kolejnego dnia mama powinna dokładnie pilnować karmień, bo ssanie jest podstawowym bodźcem do produkcji mleka. Mama powinna przystawiać swojego maluszka regularnie, w dzień co 2-3 godziny, w nocy maksymalnie co 4. Należy szczególnie pilnować nocnych karmień, bo pokarm jest wtedy bardzo wartościowy.

A jak długo karmić? Odpowiedź wydawałaby się prosta – tak długo, aż dziecko się naje. Młodej mamie jednak na początku ciężko to wyczuć. Jedno karmienie powinno trwać minimum 20-30 minut. Z doświadczenia wiem, że trwa to znacznie dłużej, bo dzidziuś lubi przysypiać przy piersi. Pamiętać jednak należy, aby maluszek opróżnił pierś do końca, a przy następnym karmieniu mama powinna go przystawić do drugiej.

Czy prawidłowo ssie i się najada?

Karmienie zakończy się powodzeniem, jeżeli dziecko dobrze ssie pierś. Co zatem zrobić, aby to robiło dobrze? Odpowiednie przystawienie do piersi to podstawa. Najważniejsze, aby dziecko z szeroko otwartą buźką objęło dość spora część piersi – czubek nosa i broda dziecka dotykają piersi, usta są szeroko otwarte i wywinięte, a w buzi jest nie tylko brodawka, ale również spora część otoczki. Jeżeli dziecko ssie tylko brodawkę, przystawione jest nieprawidłowo. Wówczas trzeba przerwać karmienie (wkładając w kącik ust czubek palca) i przystawić maluszka ponownie. Dlaczego jest to tak istotne? Nieodpowiednie ssanie jest częstym czynnikiem problemów z laktacją.

Kiedy już dziecko jest odpowiednio przystawione, mama na pewno zastanawia się czy maluszek jest najedzony. Jeżeli ssie prawidłowo pierś przez około 20 minut i mama słyszy wyraźnie odgłos połykania, a także czuje jak mleko schodzi z piersi, może być pewna, że dziecko je skutecznie. Warto też zaobserwować czy maluch przesypia przynajmniej 1-2 razy w ciągu doby co najmniej 3 godziny.

Częste problemy przy karmieniu piersią

Najważniejsze, aby mama była spokojna. Stres może doprowadzić do utraty pokarmu. Na początku karmienia powinny odbywać się na żądanie – jak maluszek będzie głodny lub gdy piersi są przepełnione. Mniej więcej po 8 tygodniach ilość pokarmu dostosuje się do potrzeb dziecka i wówczas nie powinno być problemów z przepełnieniem piersi. Jeżeli nie ma potrzeby, lepiej nie odciągać mleka, bo może to zaburzyć laktację. Mniej więcej w 3. dobie po porodzie pojawia się tzw. nawał pokarmu. Czasem może to doprowadzić do zapalenia piersi. Stan ten jednak nie jest przeciwwskazaniem do karmienia, a wręcz przeciwnie. Matka powinna dziecko przystawiać do piersi, aby opróżniało pierś z nadmiaru mleka. Częstym problemem przy nadmiarze pokarmu jest również jego zastój. Wówczas maluszek może denerwować się przy piersi, bo pokarm jest ale nie wypływa i maluszek ma problem z ssaniem. Radą na to jest ciepły okład i rozmasowanie piersi.

Plusy karmienia piersią

Przede wszystkim mama może mieć pewność, że daje swojemu dziecku najbardziej wartościowy pokarm. Mleko matki jest bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i chroni układ odpornościowy dziecka. Ssanie piersi to także trening aparatu mowy. Podczas karmienia pobudzane są do pracy mięśnie odpowiedzialne za wydawanie w przyszłości pierwszych dźwięków maluszka. Również mama korzysta z karmienia swojego maluszka. Zapobiega ono bowiem rakowi piersi, a przede wszystkim mama jest ze swoim dzieckiem w bardzo bliskim kontakcie uczuciowym. Poza tym pokarm prosto z piersi jest zawsze najtańszy, czysty, nie wymagający przygotowania, bo ma odpowiednią temperaturę.

Karmienie butelką

Czasami zdarza się, że mama nie może karmić swojego dziecka piersią. Niektóre z nich nie decydują się na karmienie naturalne z różnych względów. Jest to jednak ich wybór i nie powinny odczuwać presji otoczenia. Na szczęście również mleko modyfikowane posiada skład, który również zapewnia prawidłowy rozwój dziecka.

Jakie mleko wybrać?

W pierwszych miesiącach życia mleko jest jedynym pokarmem przyjmowanym przez dziecko. Dlatego tak istotne jest dobranie tego odpowiedniego. Najlepiej skonsultować to z pediatrą. Mleko modyfikowane powinno być przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka. Na potrzeby dziecka do 3 miesięcy zostało stworzone mleko początkowe (Bebilon 1, Bebiko 1) Ma ono odpowiednią ilość składników odżywczych – białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Mleko początkowe nie może zawierać sztucznych barwników, konserwantów, ani glutenu.

Przygotowanie mleka i karmienie

Przy sporządzaniu mieszanki pamiętać przede wszystkim należy o prawidłowej higienie. Smoczki i butelki powinny być wysterylizowane. Podczas przygotowywania mleka należy dokładnie umyć ręce. Woda do mleka powinna być dobrej jakości. Przegotowaną studzimy i dodajemy odpowiednią ilość proszku. Proporcje powinny być dokładnie takie same jak podane na opakowaniu. Najczęściej na 30ml wody wsypujemy 1 miarkę załączoną do opakowania. Zbyt mała ilość proszku to za mało witamin i składników mineralnych, natomiast zbyt duża może powodować problemy trawienne.

Stopień bliskości podczas karmienia butelką zależy wyłącznie od mamy. Powinna ona trzymać dziecko tak, aby zapewnić mu potrzebę czułości. Karmiąc butelką należy również pamiętać o prawidłowym przystawieniu. Główka dziecka powinna być wyżej, a smoczek objęty całą buźką. Unikniemy kolek, jeżeli smoczek będzie w całości wypełniony mlekiem. Zmniejsza to ryzyko połknięcia większej ilości powietrza przez maluszka. Jest to jednak nieuniknione dlatego karmiąc butelką należy robić przerwy w karmieniu, aby dziecku się odbiło.

Mleko matki jest bardziej przyswajane przez malutki żołądek. Dlatego mleko modyfikowane podaje się rzadziej, nie częściej niż co trzy godziny.

Fot.1 kahle, lic. morgueFile
Fot.2 kk , lic. Creative Commons

  • Facebook