1 2 3 4 5 6 7

Kupujemy sterylizator do butelek

Gwarancją bezpiecznego karmienia maluszka jest przede wszystkim dobrze wysterylizowana butelka. Tradycyjne wyparzanie w gotującej wodzie zostało zastąpione gotowymi urządzeniami do sterylizacji. Jak wybrać najlepszy?

Sterylizatory do butelek są szybsze od tradycyjnego wyparzania butelek we wrzątku. Dodatkowo zużywają mniej wody, energii i przede wszystkim są wygodniejsze, bo nie musicie czuwać nad gotującym garnkiem z wodą.

Sterylizatory są zautomatyzowane i samoobsługowe, a butelki mogą w nich pozostać aż do użycia. Najpopularniejsze są sterylizatory mikrofalowe, a zaraz po nich parowe. Rodzice powinni wybrać oczywiście ten najbardziej odpowiadający ich potrzebom.

Szybka, wygodna sterylizacja

Jeżeli macie kuchenką mikrofalową najodpowiedniejszy dla Was będzie sterylizator mikrofalowy. Najczęściej jest to wykonany z sztucznego tworzywa, plastikowy pojemnik. Większość z nich wyposażonych jest w wygodne stojaki, dzięki czemu butelki po sterylizacji mogą spokojnie się wysuszyć. Sterylizator mikrofalowy jest banalnie prosty w użyciu – wystarczy wlać wodę, włożyć do mikrofalówki i ustawić odpowiednią moc i czas sterylizacji. Butelki są sterylne tak długo, jak sterylizator jest zamknięty.

fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna i ciążowa Poznań, www.katarzynapiwecka.pl

Zalety:

- prosty i niezawodny

- praktycznie niezniszczalny

Wady:

- możliwość niedopasowania wielkości do Waszej kuchenki mikrofalowej

- brak możliwości sterylizacji na sucho. Zbyt mała ilość wody może doprowadzić do stopienia plastiku

Dwa urządzenia w jednym

Sterylizatory elektroniczne często połączone są z funkcją paro waru. Poza sterylizacją możecie przygotować w nich zdrowe posiłki. Urządzenie jest elektroniczne. Po dodaniu wody butelki sterylizują się pod wpływem pary wodnej. Sterylizator parowy będzie odpowiedniejszy, jeżeli nie macie kuchenki mikrofalowej. Butelki są sterylne przez kilka godzin. Włączając urządzenie ponownie,  butelki znowu będą gotowe do użycia.

Zalety:

- sterylizację możecie powtarzać co kilka godzin, butelki zawsze będą gotowe do użycia

- niektóre wyposażone są dodatkowo w parowar

- są samodzielne

-  butelki możecie sterylizować bez użycia kuchenki mikrofalowej

Wady:

- sterylizatory parowe wyposażone są w części elektroniczne, które mogą się popsuć

Podgrzewacz i sterylizator w jednym

Będzie dla Was odpowiedni, jeżeli na pierwszym miejscu stawiacie wielofunkcyjność. Poza sterylizacją, urządzenie posiada funkcję podgrzewania mleka i obiadków dla dzieci.

Zalety:

- szybki proces przygotowania posiłków – najpierw sterylizacja, potem podgrzewanie mleka

Wady:

- brak miejsca na przechowywanie wysterylizowanych butelek

Czy kierować się kupując sterylizator?

Pojemność i wielkość

Przede wszystkim powinniście zwrócić uwagę, ile butelek pomieści urządzenie. Oczywiście im pojemniejszy, tym praktyczniejszy. Wystarczy, że zostanie użyty raz na kilka godzin i butelki zawsze będą pod ręką. Poza pojemnością powinniście również zwrócić uwagę na rodzaj butelek, jakie mieści sterylizator. Do niektórych pasują wyłącznie butelki tego samego producenta, co sterylizator. Decydując się na sterylizator mikrofalowy, nie zapominajcie o jego wielkość. Nie każdy zmieści się w kuchence.

Szybkość sterylizacji

Oczywiście najlepsze są te z możliwie najszybszą sterylizacją. Ochroni to dziecko przed płaczem, a Wam oszczędzi nerwów. Im większe urządzenie, tym sterylizacja butelek będzie trwać dłużej.

Dodatkowe funkcje

Jeżeli cenicie sobie praktyczność i wielofunkcyjność możecie wybierać wśród takich udogodnień jak:

- sterylizator z podgrzewaczem lub parowarem

- sterylizatory z funkcją suszenia

- z wyświetlaczem LCD pokazującym czas pozostały do zakończenia sterylizacji

- autowyłączanie i sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu sterylizacji

Przy zakupie sterylizatora weźcie pod uwagę oczywiście praktyczność, ale pamiętajcie, że równie ważnym czynnikiem jest dostosowanie urządzenia do Waszych potrzeb. Najprostsze w obsłudze są sterylizatory elektroniczne, posiadające dodatkowo funkcję suszenia i sygnał dźwiękowy informujący o zakończonej sterylizacji. Jeżeli cenicie wielofunkcyjność wybierzcie sterylizator z funkcją, np. podgrzewacza. Macie w domu kuchenkę mikrofalową i nie potrzebujący dodatkowych funkcji? Powinniście wybrać sterylizator mikrofalowy – jest tani i łatwy w użyciu. 

  • Facebook