1 2 3 4 5 6 7

Kupujemy nianię elektroniczną

Dzięki elektronicznej niani możecie mieć pewność, że maluszkowi nic się nie dzieje. Rynek jest tak nasycony, że znalezienie właściwego i odpowiadającego naszym wymaganiom urządzenia jest prawie niemożliwe. Jedno czy dwukierunkowa? Analogowa, czy cyfrowa? A może z monitorem oddechu?

Zanim zdecydujecie się na zakup , poznajcie kilka wskazówek które ułatwią Wam właściwy wybór.

Przejrzystość odbioru

Jakość odbioru jest ważną, o ile nie najważniejszą, cechą dobrej niani elektronicznej. Większość z nich przypomina krótkofalówkę, zresztą działa na takich samych zasadach. Zadaniem niani jest przecież przekazanie rodzicom, kiedy dziecko się obudzi i płacze. Duża większość  to nianie analogowe, ich dźwięk często może być zniekształcony i zakłócony przez inne odbiorniki (np. CB radio). Jeżeli mieszkacie w ruchliwym, głośnym miejscu lepszym wyborem będzie więc niania cyfrowa. Charakteryzuje się czystością dźwięku, ma mniej zakłóceń i zniekształceń.

Kompaktowa i przenośna

Jeżeli chcecie swobodnie wykonywać domowe obowiązki, kiedy maluszek śpi, wybrana przez Was niania powinna być wygodna , lekka i łatwo przenośna. Dodatkowo powinna mieć regulację głośności, żeby dźwięki nie były zakłócane przez szelest, np. w kieszeni.

Bodziec wzrokowy

Kiedy jesteście w głośnym miejscu, albo chcecie po prostu obejrzeć film, warto zaopatrzyć się w nianię z lampką zapalającą. Daje znak kiedy dzieje się coś w pokoju maluszka. Są też nianie z sygnałem wibracyjnym

Sygnał słabej baterii

Na pewno nie chcielibyście znaleźć się w sytuacji, kiedy poziom baterii jest zbyt niski i nie będziecie mieli możliwości usłyszenia płaczu dziecka. Na szczęście większość elektronicznych niań jest wyposażonych w sygnał słabej baterii. Kiedy przyjdzie pora, odbiornik da Wam znak, że należy naładować nianię.

Zasięg

Szczególnie ważna rzecz, jeżeli mieszkacie w domu. Powinniście wybrać taką nianię, której sygnał będzie dostępny w większej odległości. Najlepiej kupujcie nianie z zasięgiem powyżej 500 metrów.  Zwróćcie też uwagę na zasięg w przestrzeni zamkniętej, często ściany w pomieszczeniach mogą obniżać jakość odbioru. Pamiętajcie, że zasięg będzie mniejszy również kiedy bateria jest słaba.

Częstotliwość

Najlepiej wybierzcie nianie, które mają możliwość wyszukania właściwej częstotliwości. Co oznacza właściwa? Oczywiście taka, która będzie miała najmniej zakłóceń z innych urządzeń. Nie usłyszycie wówczas, np. płaczu dziecka z innej niani. Są też nianie, które samodzielnie przełączają kanały, jeżeli pojawia się zbyt dużo zakłóceń. To jest bardzo dużym ułatwieniem.

Dodatkowe funkcje

Tutaj producenci wykazali się olbrzymią różnorodnością. Do dodatkowych funkcji dodali:

- nianie dwukierunkowe, czyli działające w dwie strony. Kiedy usłyszycie, że maluszek się obudził, możecie go uspokoić swoim głosem, zanim dojdziecie do pokoju. Są też nianie, w których możesz nagrać swój głos. Dziecko go usłyszy zaraz po przebudzeniu

funkcja VOX – gwarantuje oszczędność baterii, bo odbiornik włącza się dopiero po usłyszeniu sygnału dźwiękowego

niania połączona z telefonem – możecie wprowadzić wybrany kanał na swój telefon, który zadzwoni kiedy usłyszy dźwięki z pokoju dziecka 

fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna i ciążowa, Poznań, www.katarzynapiwecka.p

nagrywanie obrazów – funkcja dostępna w video nianiach, które posiadają dodatkowo kartę SD, nagrywającą obraz z kamery

pager do odnalezienia odbiornika – funkcja szczególnie przydatna w przypadku kompaktowej, małej niani. Kiedy zapomnicie, gdzie zostawiliście odbiornik, pager pomoże Wam go odnaleźć

termometr i higrometr- pozwala kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza w pokoju maluszka

kołysanki – niewątpliwie pomagają w uśpieniu maluszka. Możecie spokojnie wyjść z pokoju i maluszek będzie usypiał przy dźwięku kołysanek. Piosenki włączają się również po przebudzeniu dziecka

- monitor oddechu – nie musicie kupować dodatkowego monitora. Wystarczy niania z takim wyposażeniem. Czujniki umieszczone są pod materacem, alarm włącza się po 15 sekundach nie rejestrowania oddechu

- kamera – video nianie są coraz popularniejsze. Dzięki kamerze możemy nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć dziecko. Kamerę możecie podłączyć też do telewizora, większość z video niań ma również tryb obserwacji nocnej.

projektor – podobnie jak kołysanki, pomaga w usypianiu dziecka. Na ścianie, lub suficie wyświetlają się kolorowe obrazki przykuwające uwagę dziecka.

Oczywiście wybór niani zależy od Waszych preferencji i potrzeb. Niezależnie, czy zdecydujecie się na nianię jedno czy dwukierunkową, z kamerą czy bez albo z monitorem oddechu, warto wziąć pod uwagę powyższe punkty, aby dokonać właściwego wyboru.

  • Facebook