1 2 3 4 5 6 7

Wakacje z dzieckiem

Hotel czy pensjonat? Samolotem czy samochodem? A może autokarem? Planując wakacje musicie wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek Waszych dzieci, bo wymagania noworodków i starszych dzieci znacznie się różnią. 

Wiek dziecka

Noworodki są bardzo wrażliwe i pobyt poza domem może być dla nich bardzo stresujący. Dodam, o czym każdy rodzic zapewne już wie, że układ odpornościowy i oddechowy takiego maluszka jest jeszcze bardzo podatny na wirusy. Dlatego kilka, kilkanaście tygodni po porodzie najlepiej unikać wojażowania. Zostańcie więc w domu, a podróżujcie tylko w nagłych przypadkach.

O wspólnych wakacjach z maluszkiem możecie pomyśleć, kiedy przyzwyczai się on już do dużego, nowego świata. Podróż z 3-miesięcznym dzieckiem wbrew pozorom może okazać się stosunkowo prosta, bo maluszek większość dnia przesypia. Jeżeli będziecie pamiętać o zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb, okaże się że maluch będzie doskonałym towarzyszem podróży. Minusem wakacji z takim szkrabem jest konieczność spakowania większego bagażu i pilnowania, aby niczego nie zapomnieć.

Największym wyzwaniem dla rodziców jest podróż z raczkującym dzieckiem. Przy tak ruchliwym i ciekawym świata maluchu trzeba mieć oczy dookoła głowy. Pamiętajcie o spakowaniu kilku zabawek, a wybierając cel podróży zdecydujcie się na taki, w którym będziecie mogli pozostać do końca wakacji, bo przenoszenie się z miejsca na miejsce może być dla dziecka niepokojące. Wycieczki objazdowe są więc niewskazane. Wyjeżdżając z Polski pamiętajcie o zabraniu wystarczającej ilości mleka, bo może okazać się że zagranicznego maluch nie będzie tolerował. Przygotowanie posiłków na wakacjach może być utrudnione, dlatego przed wyjazdem spróbujcie gotowych dań ze słoiczków. Jeżeli maluch będzie je tolerował – zabierzcie zapas ze sobą.

Podróż

Małe dzieci zwykle są podekscytowane nowym miejscem, otoczeniem i zaskakującymi widokami. Jednak pamiętajcie, że perspektywa długiej jazdy samochodem czy lotu samolotem może być mimo wszystko dla nich męcząca, dlatego przygotowanie do podróży wymaga dobrej organizacji i zaplanowania. Największym koszmarem dla małego dziecka jest opóźnienie podróży. Przygotujcie się też na taką ewentualność i w bagażu podręcznym spakujcie małe zabawki, książeczki, kredki, kartki, kolorowanki i ulubionego misia. Ponieważ maluchy często nudzą się zwiedzaniem, podróż będzie idealnym momentem do opowiedzenia im o miejscu do którego się wybieracie. Dzięki temu czas szybciej minie, a dzieci będą jeszcze bardziej podekscytowane wspólnymi wakacjami.

Czym pojechać?

Oczywiście wybór środka transportu zależy w sporej mierze od tego, jak daleko zamierzacie pojechać. Na dalsze podróże możecie zdecydować się na samolot. Jeżeli cel Waszych wakacji nie jest zbyt daleko, zastanówcie się nad samochodem, autokarem czy pociągiem. Pamiętajcie, żeby wybrać właściwy środek transportu – taki, dzięki któremu podróż będzie przebiegała sprawnie, komfortowo i bezstresowo.

Samochodem najlepiej pojechać z malutkim dzieckiem, które zasypia wraz z ruchem pojazdu. Podróżując samochodem ze starszymi dziećmi przygotujcie kredki i kolorowanki. Dla umilenia czasu podróży, zabierzcie płytę z ulubionymi piosenkami i drobne zabawki. Maluch „uwięziony” na kilka godzin w foteliku samochodowym będzie nerwowy i niespokojny. Pamiętajcie więc o dłuższych przystankach. Nie zapomnijcie o niezbędnych rzeczach takich jak pieluchy, chusteczki, picie, mleko, jedzenie czy przekąski. Pamiętajcie też o ubrankach na zmianę. Przed podróżą dokładnie sprawdźcie sprawność samochodu, przypięcie fotelika i zaopatrzcie się w naklejkę „Dziecko w aucie”. Zaplanujcie dokładnie trasę i najlepiej wyruszcie przed świtem.

Podróż samolotem dla dzieci bywa dość stresująca, a lot z niemowlęciem może w ogóle zniechęcić. Jeżeli jednak nie macie innego wyjścia, i czeka Was długi lot, zdecydujcie się na nocny, kiedy maluszek może spokojnie pójść spać. Krótszy rejs samolotem wybierzcie w godzinach porannych. Pamiętajcie, że na lotnisku trzeba być znacznie wcześniej, ale plusem jest uprzywilejowanie dla rodzin z dziećmi – są one odprawiane w pierwszej kolejności. Pracownicy lotniska i personel pokładowy rodzinom z dziećmi służą zawsze pomocą. Oczywiście, jak w każdej podróży nie zapominajcie o niezbędniku rodzica – pieluchy, chusteczki, picie, zabawki… Na pokładzie samolotów dzieci często dostają kolorowanki i kredki, ale warto zaopatrzyć się również w swoje.

Najbardziej popularnym środkiem transportu dla małych dzieci jest podobno pociąg. Jest bezpieczny i wygodny. Nie musicie czekać na długie odprawy, nie stoicie w korkach, nie trzymacie dziecka przez kilka godzin w zapiętym foteliku. Są jednak minusy. Czystość i higieniczność pociągowych toalet pozostawia wiele do życzenia. Na taką podróż zaopatrzcie się więc w swój własny, higieniczny niezbędnik – oczywiście pieluchy, chusteczki i najlepiej przewijak turystyczny. Dodatkowo oczywiście zabawki i książeczki dla malucha.

Autokar? Mimo, że wydaje się najtańszy nie jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi. Nawet te najbardziej luksusowe autokary wyposażone w telewizor i toaletę nie są praktyczne do podróżowania. Jest ciasno, dziecko będzie musiało siedzieć przez całą podróż na swoim miejscu, i nie ma częstszych przystanków.

Zakwaterowanie

Wybór zakwaterowania jest integralną częścią wakacji. Powinno być więc idealne zarówno dla Was jak i Waszego dziecka. Powinniście mieć pewność, że się zrelaksujecie i odpoczniecie. Wybierajcie więc hotele przystosowane dla rodzin z dziećmi. Pokoje w nich wyposażone są w łóżeczka, a w restauracji są krzesełka dla małych dzieci. Niektóre hotele zapewniają opiekunkę do dziecka, a większość organizuje programy animacyjne dla maluchów. Przed wyborem hotelu możecie zapytać się też o wyżywienie. Słyszałam, że są hotele które przygotowują specjalne menu dla małych gości. Zanim dokonacie rezerwacji, zapytajcie czy w łazience jest wanna, czy prysznic, a jeżeli jest taka możliwość, wybierzcie pokój na parterze, np. koło basenu. Będziecie mogli spokojnie usiąść i odpocząć, kiedy Wasz maluch śpi.

  • Facebook