1 2 3 4 5 6 7

Idziemy do przedszkola

Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Z końcem wakacji również nasze najmłodsze pociechy rozpoczynają ważny etap swojego życia. Pójście do przedszkola bywa dla nich trudnym momentem.

Kiedy tata pracuje a mamie kończy się urlop wychowawczy, czas najwyższy pomyśleć o zapisaniu dziecka do przedszkola, tym bardziej że dzieci uczęszczające do niego szybciej się rozwijają. Na pewno każdej mamie trudno rozstać się ze swoją pociechą, kiedy tyle czasu spędzała razem z nią, ale pamiętajmy, że edukacja przedszkolna ma pomóc,a nie zaszkodzić dziecku. Przedszkolak uczy się samodzielności i odpowiedzialności co niewątpliwie bardzo mu się przyda, kiedy przyjdzie moment pójścia do szkoły.

Dziecku, które tyle lat spędzało u boku mamy i taty trudno będzie się pogodzić z myślą, że od tej pory będzie przebywać w zupełnie innym otoczeniu. Nowe miejsce, nowe twarze, nowy rytm dnia i wiele innych czynników sprawia, że dzieci czują się niepewnie. Niektóre są wystraszone i onieśmielone, inne płaczą, a jeszcze inne są zainteresowane nowym miejscem. Każde dziecko inaczej przeżywa pobyt w przedszkolu, a ponieważ jest to szczególnie ważne wydarzenie, powinniśmy mu w nim pomóc.

Zróbmy to odpowiednio wcześniej. Często w takich przygotowaniach pomaga nam samo przedszkole, organizując tzw. dni adaptacyjne. Takie zajęcia odbywają się razem z rodzicami, jeszcze podczas wakacji, najczęściej raz w tygodniu. Dzieci poznają miejsce, w którym niedługo będą spędzać większą część dnia. Panie przedszkolanki szykują szereg atrakcji aby dzieci nie czuły się zagubione, a starsze grupy przedszkolaków często organizują występy dla swoich przyszłych, najmłodszych kolegów. Pokazują jak fajnie jest być przedszkolakiem.
Korzyści z takich dni adaptacyjnych mają również rodzice. Poznają bowiem panie, które będą się opiekowały ich pociechami, mają możliwość porozmawiania z psychologiem, mogą zintegrować się z rodzicami.

Same dni adaptacyjne dużo pomagają dziecku w odnalezienia się w nowym środowisku, ale możemy jeszcze bardziej mu w tym pomóc. Do przedszkola należy bowiem przygotować wyprawkę dla przedszkolaka. Wybierzmy się razem na zakupy, niech nasz szkrab sam sobie wybierze pościel i piżamkę, w której będzie spał, kapcie czy kredki, którymi będzie rysował. Możemy zapytać przedszkolankę czy dziecko może samo wybrać sobie szafkę. Lepiej zapamięta, do której może sobie schować swoje skarby. Możemy kupić obrazkową książeczkę o przedszkolu i codziennie wieczorem czytać, aby przyszły przedszkolak wiedział jak wygląda przebieg dnia w tym nowym dla niego miejscu. Powiedzmy, że będzie mógł wziąć swojego ulubionego misia, że będzie miał dużo zabawek i dużo nowych kolegów i koleżanek, z którymi miło spędzi czas.

Pierwszy dzień w przedszkolu jest szczególnie trudny, dlatego nie zostawiajmy naszej pociechy zbyt długo. Przez pierwsze dni przychodźmy po naszego trzylatka po obiedzie, żeby za długo nie został sam, a na pewno adaptacja będzie przebiegała mniej boleśnie.

Pamiętajmy, że dziecko szybciej się zaaklimatyzuje kiedy my również będziemy przekonani, że oddajemy je w dobre ręce, a plusów z bycia przedszkolakiem jest naprawdę dużo.

3-5 letnie dziecko szybko rozwija się fizycznie i emocjonalnie. Trzylatek ma w sobie niespożyte pokłady energii. Chodzi, biega, skacze i nigdy nie ma dość. Ciągle chce coś robić, a przy tym doskonali swoje umiejętności.

Uczy się literek, rysuje i maluje. Wszelkie wierszyki, piosenki i wyliczanki sprawiają, że dziecko sprawniej mówi, potrafi dobrze składać zdania.

Dzieci w wieku przedszkolnym kształtują swój charakter. Widoczny jest już kierunek ich zainteresowań, a cała edukacja przedszkolna przygotowuje do startu w kolejny ważny etap jego życia – szkołę.

  • Facebook