1 2 3 4 5 6 7

Własna firma?

Mamo, masz problem z powrotem do pracy? Załóż własną firmę

Pomysłów na rozkręcenie swojego biznesu jest bardzo dużo i ciężko wybrać ten właściwy. Warto, aby młoda mama wybrała coś związanego z branżą dziecięcą. Dzięki temu nie tylko będzie robić to, co lubi, ale także to, na czym się bardzo dobrze zna.

Młodym mamom po urlopie macierzyńskim i wychowawczym ciężko zdecydować się na powrót do pracy. Nie wyobrażają sobie zostawienia swojego dziecka na 8 godzin dziennie, gdy do tej pory poświęcały mu praktycznie cały czas. Kiedy decyzja o powrocie do życia zawodowego okazuje się dużym problemem, warto pomyśleć o założeniu własnej firmy. Dzięki niej młoda mama będzie pracowała dla siebie, jednocześnie mając możliwość poświęcenia więcej uwagi swojemu dziecku. Pomysłów na rozkręcenie swojego biznesu jest bardzo dużo i ciężko wybrać ten właściwy. Warto, aby młoda mama, wybrała coś związanego z branżą dziecięcą. Dzięki temu będzie robić to co lubi, a także to, co właściwie już poznała, wychowując swoje pociechy. Oto kilka pomysłów.

Sklep internetowy

Idealne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców. Założenie sklepu internetowego może mieć duże powodzenie, gdyż jest to obecnie najpopularniejsza forma sprzedaży produktów w sieci. Plusem takiego przedsięwzięcia jest niewątpliwie niski wkład finansowy na rozpoczęcie działalności. Dodatkowo nie musimy praktycznie martwić się i zastanawiać, jak taki sklep utworzyć. Wystarczy to zlecić fachowcom. Na rynku jest wiele firm zajmujących się taką działalnością.

Pomysł

Taki sklep odniesie z pewnością sukces, jeżeli dokładnie określimy, co chcemy sprzedawać. Właściciel sklepu powinien się również zastanowić, jakie są potrzeby jego przyszłych klientów. Jeżeli decydujemy się na branżę dziecięcą, powinniśmy sprawdzić, co najlepiej się sprzedaje. Popatrzmy na konkurencję i zastanówmy się, czym możemy się wyróżniać. Można na początek zachęcić klientów promocjami, albo jakąś oryginalną formą sprzedaży.

Założenie działalności gospodarczej

Jeżeli po raz pierwszy zakładamy firmę, musimy udać się do urzędu w celu zarejestrowania działalności gospodarczej poprzez wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Ewidencji Działalności Gospodarczej. Kolejny krok to nadanie numeru REGON dla swojej firmy, a także założenie firmowego rachunku bankowego. Pozostałe formalności to Urząd Skarbowy i ZUS.

Oprogramowanie, wybór domeny i serwera

Te formalności najlepiej powierzyć fachowcom, którzy zapewniają wsparcie każdego etapu uruchamiania sklepu internetowego. Wyborem oprogramowania i serwera zajmie się doświadczony w tej dziedzinie pracownik. Do nas należeć będzie jedynie wybór domeny, a więc nazwy, która poprowadzi naszych klientów do sklepu. Ważne, aby była oryginalna, łatwa do zapamiętania i mająca związek z tym, co sprzedajemy.

Wygląd sklepu

Praktyczne wykonanie powierzmy fachowcom. Do właściciela sklepu należy dobór grafiki i kolorystyki sklepu. Warto się przy tym bardzo dobrze zastanowić, bo im ładniejsza szata graficzna sklepu, tym chętniej będzie on odwiedzany przez potencjalnych klientów.

Kiedy te wszystkie kroki mamy już za sobą, koniecznie musimy wypromować swój sklep. Może to być linkowanie w serwisach internetowych, pozycjonowanie (tym zajmują się fachowcy), albo wymiana banerów między innymi firmami z podobnej branży.

Sala zabaw dla dzieci

Założenie takiej sali będzie na pewno dużą frajdą dla naszych pociech. Chyba nie trzeba mówić dlaczego. Plusem, podobnie jak w przypadku sklepu internetowego, jest brak konieczności samodzielnej organizacji. Istnieją bowiem na rynku firmy, które zajmują się wyposażeniem takich sal.

Wystarczy podać wielkość lokalu, którym dysponujemy i taka firma zajmie się od początku do końca jego wyposażeniem. Może to być sala jedno-, albo wielopoziomowa. Baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie, wieże do wspinania… Wszystko, co sobie wymyślimy.

Niestety, w przypadku takiego przedsięwzięcia musimy liczyć się z większym nakładem finansowym na rozpoczęcie działalności. Do nas należy wybór lokalu, za który oczywiście będziemy musieli co miesiąc płacić. Do opłat miesięcznych dojdzie również woda, prąd, telefon i ewentualnie internet. Dodatkowo należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia do takiej działalności (w razie gdyby dziecku coś się stało). Koszt wyposażenia takiej sali również leży po naszej stronie. Warto, aby w takim miejscu była również mała kawiarenka dla rodziców, co dodaje nam kolejnych kosztów. Także zatrudnienie przynajmniej dwóch opiekunek wiązać się będzie z comiesięcznym wydatkiem.

Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie takiej sali zabaw, kluczowym i najważniejszym elementem jest wybór miejsca. Rynek w tej dziedzinie jest tak nasycony, że wybór dobrej lokalizacji to podstawa.

Nie warto zakładać takiej sali w centrum handlowym, które życzą sobie za wynajem lokalu astronomicznych kwot. Lepiej poszukać małego osiedla, gdzie mieszka dużo rodzin z dziećmi. Zwróćmy także uwagę, czy w okolicy nie ma już podobnej sali. Klienci najczęściej przekonani będą do tych sprawdzonych miejsc i rozkręcenie naszego biznesu może okazać się dużym niepowodzeniem.

Oczywiście, aby otworzyć salę zabaw, musimy również załatwić formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej – jak w przypadku sklepu internetowego.

Prywatny żłobek lub przedszkole

Otworzenie prywatnego żłobka czy przedszkola z pewnością okaże się dużym powodzeniem. Liczba miejsc oczekujących w państwowych żłobkach, coraz częściej zachęca rodziców do wybrania żłóbka prywatnego.

Weszła już w życie ustawa o prowadzeniu form opieki nad dziećmi do lat 3, która znacznie obniżyła wymagania przy zakładaniu żłobków.

Nie będzie już tak rygorystycznych wymagań, dlatego założenie takiego żłobka czy przedszkola stanie się coraz łatwiejsze.

Na początek musimy oczywiście zarejestrować działalność gospodarczą, nadać numer REGON i NIP oraz otworzyć rachunek bankowy i wybrać formę opodatkowania. Pierwszym krokiem, po załatwieniu wszystkich formalności urzędowych, jest wybór miejsca i lokalu, który musi oczywiście spełniać określone warunki fachowe i sanitarne. Przy wyborze miejsca powinniśmy również zwrócić uwagę, czy będzie miejsce na zagospodarowanie placu zabaw na świeżym powietrzu. W samym żłobku powinny znaleźć się sale zabaw dla dzieci z miejscami na sypialnie, wózki, zespół sanitarny, i zespół pomieszczeń przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, szczególnie dla niemowląt. Jeżeli nie mamy wykształcenia medycznego, będziemy musieli zatrudnić kierownika żłobka, który powinien mieć wykształcenie wyższe pielęgniarskie lub inne związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i co najmniej 3-letni staż pracy. Możemy też zatrudnić osoby posiadające wykształcenie średnie medyczne posiadające specjalistyczny kurs.

Założenie prywatnego żłobka wiąże się z dużymi kosztami. Zatrudnienie personelu, opłata za czynsz, wodę, prąd, to tylko niektóre z miesięcznych opłat stałych. Dodatkowo, musimy zadbać o właściwe wyposażenie sal i zabezpieczenie placu zabaw dla dzieci. Mimo wszystko takie przedsięwzięcie z pewnością będzie cieszyć się dużym powodzeniem.

Decyzja o założeniu działalności gospodarczej stanowi duże wyzwanie. Szczególnie trudno zdecydować się, jeżeli rezygnujemy ze stałego źródła dochodu na rzecz swojej własnej firmy, kiedy nie mamy pewności, że uda nam się ją rozkręcić. Potrzebne są również nakłady finansowe, w wielu przypadkach dość spore. Istnieje jednak możliwość dofinansowania naszej firmy ze środków UE. Wystarczy napisać swój własny i oryginalny biznesplan, aby ubiegać się o wsparcie świadczone w projektach finansowanych w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Najlepsze wnioski pod względem merytorycznym i formalnym otrzymują dofinansowanie. Dlatego warto, aby nasz biznes plan był starannie sporządzony, szczególnie że powyższy program jest skierowany w dużej mierze do kobiet, w tym zwłaszcza do tych powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci. Program dofinansowuje naszą firmę, a także udziela wsparcia pomostowego oraz szkoleń dla początkujących przedsiębiorców.

Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości

Fot.1 The boy with the thorn in his side, lic. Creative Commons
Fot.2 brokenarts, lic. SXU
Fot.3 Alexmaher, lic. SXU

  • Facebook