1 2 3 4 5 6 7

Matka Polka

Matka Polka na urlopie macierzyńskim

Koniec urlopu macierzyńskiego to również koniec pobierania zasiłku macierzyńskiego. Możemy oczywiście wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ale co dalej?

Koniec urlopu macierzyńskiego to również koniec pobierania zasiłku macierzyńskiego. Możemy oczywiście wykorzystać urlop wypoczynkowy. A co dalej? W Polsce każda młoda mama, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, może przejść na 3-letni urlop wychowawczy.

Niestety, jest to urlop bezpłatny, na który nie każdy rodzic może sobie pozwolić. Jak jest w innych krajach?

Wielka Brytania

Urlop macierzyński przysługuje każdej mamie, bez względu jak długo była zatrudniona u swojego pracodawcy. Nie ma znaczenia również wymiar godzin pracy. Długość urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii wynosi ustawowo 52 tygodnie, z czego 39 tygodni jest płatnych. Młoda mama otrzymuje przez pierwsze 6 tygodni 90 proc. średniego, tygodniowego wynagrodzenia brutto. Kolejne 33 tygodnie pracodawca wypłaca £117.18 tygodniowo, chyba że 90 proc. tygodniowych zarobków jest niższe od tej kwoty.

Irlandia

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Irlandia jest krajem, w którym urlop macierzyński przysługuje każdej mamie, bez względu na rodzaj umowy zawartej z pracodawcą. Urlop macierzyński w Irlandii jest płatny i trwa właściwie 26 tygodni, ale może zostać wydłużony o 16 tygodni. Prawo do zasiłku mają mamy, przez które były opłacane składki na ubezpieczenie. Wypłaca je, nie pracodawca, a Ministerstwo ds. Socjalnych i Rodzinnych.

Niemcy

Z początkiem 2007 roku płatny urlop macierzyński został wydłużony do 14 miesięcy. Z urlopu może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest zależna od tego, który rodzic udaje się na urlop i wynosi 67 proc. średniego wynagrodzenia netto.

Założenia europejskie mówią, że urlopy macierzyńskie powinny trwać minimum 14 tygodni. Wielekrajów spełnia te normy – zarówno te większe, jak Niemcy czy Francja, jak i mniejsze. W Finlandii wysokość urlopu macierzyńskiego dla młodej mamy sięga nawet 44 tygodni, a na Węgrzech płatne i wolne dni od pracy z powodu urodzenia dziecka to 27 tygodni. Polska na szczęście również należy do krajów, w których długość urlopu należnego młodej mamie wynosi kilkanaście tygodni.

Polskie prawo przewiduje stopniowe wydłużanie urlopów macierzyńskich, aż do 26 tygodni w 2014 roku. Mimo wszystko, daleko będzie nam do Szwecji, gdzie opieka nad dzieckiem przysługuje zarówno mamie, jak i tacie i wynosi nawet 480 dni, do podziału między obojga rodziców.

Macierzyństwo to najpiękniejsze doświadczenie w życiu, ale również bardzo odpowiedzialne. Mama musi być zawsze gotowa, w każdej chwili dostępna dla swoich dzieci. Pierze, gotuje, prasuje, wychowuje… Można właściwie powiedzieć, że pracuje 24 h na dobę. A kto to docenia? Na pewno nie państwo. Urlopy macierzyńskie są zbyt krótkie, a wychowawcze bezpłatne.

Kiedy mama zdecyduje się na powrót do pracy, musi zagwarantować opiekę swojemu dziecku, a sytuacja panująca w państwowych żłobkach też pozostawia wiele do życzenia. Przyjęta przez rząd ustawa żłobkowa idzie w dobrym kierunku, jednak w dalszym ciągu rodzice posyłający swoje dziecko do żłobka nie mogą liczyć na dofinansowanie. Miejsc w żłobkach jest coraz mniej. Dodatkowo każdy rodzic musi pilnować swojej kolejności na liście oczekujących dzieci

Cieszy jednak, że są takie miejsca które pomagają młodym mamom. Są miejsca, do których mamy przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych chętnie chodzą ze swoimi dziećmi.

Mimo tych wszystkich plusów i minusów, wciąż zadaję sobie pytanie: Dlaczego nic nie robiąca osoba bezrobotna dostaje zasiłek, a mama, która wciąż jest na pełnych obrotach jedynie bezpieczeństwo niezwolnienia z pracy przez okres trzech lat?

  • Facebook