1 2 3 4 5 6 7

Gdzie warto pracować

Wydłużony urlop macierzyński, pokój do karmienia, prywatna opieka dla kobiet w ciąży i finansowanie porodu rodzinnego? Są firmy, które takie udogodnienia kierują do kobiet w ciąży i młodych mam.

Cieszę się, że mogę wymienić niejedną firmę przyjazną mamom.

Często słyszy się, że pracodawcy boją się kobiet ciężarnych i unikają zatrudniania mam z dziećmi. Nic zatem dziwnego, że młode kobiety niechętnie zachodzą w ciążę. Wiedzą oczywiście, że kodeks pracy zapewnia indywidualne prawa kobietom w ciąży i okresie po macierzyńskim, jednak boją się, że ciężko będzie im pogodzić obowiązki macierzyńskie z pracą.

Kodeks pracy stoi po stronie kobiet ciężarnych. Pracodawcy wypłacają zasiłek macierzyński, gwarantują miejsce pracy po zakończeniu urlopu i nie sprzeciwiają się przerwom na karmienie, co również zagwarantowane jest kodeksem pracy. Pracownice cieszą się, że ich przełożeni stosują się do prawa pracy i dbają o kobiety w ciąży.

Przyszłe i młode mamy chciałyby również poczuć, że są doceniane i przychylnie traktowane przez swojego szefa. Dzięki temu chętniej wrócą do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo pracodawca może być pewien, że młoda mama wróci na swoje stanowisko pełna zapału i z nowymi, świeżymi pomysłami. Po powrocie do pracy swoje obowiązki wykonuje jeszcze dokładniej, bo zależy jej na utrzymaniu stanowiska. Szybko chce wyjść do domu, więc pracuje precyzyjnie, bez „obijania się”. Poza tym macierzyństwo dodaje siły – młoda mama jest zadowolona i spełniona. Bycie mamą pomaga również odnaleźć się w ciężkich sytuacjach. Młoda mama nie wie co to zmęczenie, bo na urlopie macierzyńskim cały czas była na pełnych obrotach. Pracodawca powinien zrozumieć, że po powrocie stanie się jeszcze lepszym pracownikiem.

Dzięki Plebiscytowi na Firmę Przyjazną Mamie, możemy poznać pracodawców, którzy poza przestrzeganiem przepisów prawa pracy, zapewniają również dodatkowe świadczenia, dzięki którym przyszłe i młode mamy czują się w swoich firmach bezpiecznie. Co zatem oferują?

Dodatkowe urlopy

Każda młoda mama, o ile ma taką możliwość, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, wykorzystuje urlop wypoczynkowy, aby jak najwięcej czasu spędzić ze swoim dzieckiem. Kiedyś jednak i ten się zakończy. Co wtedy? Pozostaje jedynie bezpłatny urlop wychowawczy. Niestety nie każda mama może sobie na niego pozwolić.

Są jednak firmy, które wychodzą na przeciw temu problemowi. Oferują dodatkowe, płatne dni wolne. W niektórych firmach z takiego przedłużonego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać również tatusiowie. Przykładem może być firma Hewitt Associates, która oferuje 30 dni dodatkowego urlopu dla młodej mamy albo 2 tygodnie dla taty. Taki urlop rodzice mogą wykorzystać po porodzie. Mało tego – jeżeli zdecydują się z niego nie korzystać – firma wypłaca dodatkowe miesięczne wynagrodzenie. Dodatkowe urlopy dla obojga rodziców oferuje również Colliers International Poland Sp z o.o. (1 miesiąc dla mam i 1 tydzień dla taty, a przy pierwszym dziecku 2 tygodnie) oraz IKEA Ratail – po 30 dni dla mamy i taty. Bank Zachodni WBK „pozwala” spędzić mamom 3 tygodnie dłużej ze swoim dzieckiem i oczywiście za to płaci. Danone Sp Z o.o. oferuje młodym mamom 30 dni dodatkowego płatnego urlopu, ale z możliwością wykorzystania w ciągu roku od urodzenia dziecka.

Dodatkowe becikowe

Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny. „Becikowe” jest hojnym gestem, szczególnie dla tych mniej zamożnych rodzin. Taki gest dla każdej młodej mamy to uznanie jej macierzyństwa. Również pracodawcy w taki miły sposób chcą przekazać uznanie powstania nowego życia. Są firmy, które dodatkowe becikowe wypłacają zarówno mamie jak i tacie. UPC Polska Sp Z o.o. wypłaca swoim pracownikom – świeżo upieczonym rodzicom – dodatkowe becikowe w wysokości 1000zł. Taką samą kwotę otrzyma każdy młody rodzic pracujący w Wydawnictwie Medycyny Praktycznej. Znana firma produkująca biżuterię – W. Kruk – wypłaca rodzicom ze środków firmy aż 1200 zł. Trochę mniej, 750 zł, wypłaca Hewitt Associates. Taki gest, bez względu na kwotę, na pewno doceni każdy rodzic.

Elastyczny czas pracy

Rzecz niezwykle istotna dla młodych mam wracających do życia zawodowego zaraz po urlopie macierzyńskim. Młodej mamie spędzającej do tej pory praktycznie cały dzień i noc ze swoim maleństwem, ciężko „przestawić się” na służbowe obowiązki. Najchętniej wykonywałaby swoją pracę zdalnie, w domu. Dzięki temu będzie mogła się stopniowo wdrożyć w, jakby nie było – po takiej przerwie – nową rolę.

Elastyczne godziny pracy oferuje coraz więcej pracodawców. Szef nie ma nic przeciwko, kiedy mama musi wcześniej wyjść do domu albo przyjść troszkę później do pracy. Jednak to nie wszystko. Firma Danone Sp Z o.o. płaci młodym mamom za 8 godzin pracy, podczas gdy te w firmie spędzają jedynie 6 godzin. Pracę w niepełnym wymiarze godzin oferuje również W. Kruk. W niektórych firmach można ustalić indywidualny czas pracy (IKEA) albo – o ile to możliwe – pracę w domu (Colliers International Poland Sp z o.o., Wydawnictwo Medycyna Praktyczna) a firma IBM Polska prowadzi program „Home working” , który daje możliwość pracy młodym mamom w domu (1-3 dni w tygodniu)

Opieka medyczna

Dziś zagwarantowanie opieki medycznej pracownikowi jest niemal standardem. Jedne firmy oferują bogatsze, inne skromniejsze pakiety medyczne. Ciąża jest bardzo ważnym okresem w życiu każdej kobiety. Musi dbać o siebie, ale również o dziecko. Przyszła mama powinna zostać objęta specjalną opieką lekarską. Oczywiście są przychodnie przyszpitalne, jednak nie dają takiego komfortu jak prywatna placówka medyczna. Właśnie taką opiekę zapewnia Motorola Polska Electronics Sp. z o.o., opłaca również wszystkie wymagane badania dla kobiet w ciąży. Bezpłatne badania lekarskie i wizyty są również w UPC Polska Sp. z o.o. a Mars Polska oraz Danone swoim ciężarnym pracownicom dają złotą kartę, która uprawnia do porodu rodzinnego w placówkach Medicover. Airline Accounting Centre daje prywatną o opiekę medyczną zarówno dla pracowników, jak i ich dzieci.

Pozostańmy w kontakcie

Młode mamy chcą na pewno z zapałem wrócić do życia zawodowego, bez obawy przed wdrożeniem się na nowo w swoje obowiązki. Taką możliwość daje coraz więcej firm. W trakcie urlopu macierzyńskiego, pracownice mają dostęp do służbowego maila, laptopa i telefonu. Są na bieżąco z tym, co się aktualnie dzieje w firmie. Korzystać ze sprzętu firmowego na urlopie macierzyńskim mogą pracownice Wydawnictwa Medycyny Praktycznej. Również IBM Polska daje laptop z dostępem do sieci, dzięki czemu młode mamy mogą również szkolić się w systemie e-learning. Na szkolenia w trakcie urlopu wychowawczego pozwala również W. Kruk, a firma Delfarma sp. z o.o. oferuje młodym mamom uczestniczenie w zebraniach z niemowlęciem.

Coś dla mam

Świeżo upieczonej mamie na pewno przydają się cenne wskazówki i wsparcie w wychowaniu swojego dziecka. Bank Zachodni WBK wydaje co miesiąc gazetkę dla młodych mam, a IBM „Poradnik młodej mamy”, który pomaga uporać się ze stresem. Lex Bufiks promuje aktywne macierzyństwo, dzięki działalności społecznej. Firma pozwala również na przychodzenie do pracy z dziećmi, a dla mam karmiących przygotowała dyskretny pokoik, gdzie mogą odciągnąć pokarm. Z takiego pokoiku mogą skorzystać również pracownice firmy Danone. Z kolei Mars pomaga wspierać młode mamy poprzez stworzony specjalny program skierowany do tatusiów.

A co dla dzieci?

Danone Sp. Z o.o. organizuje pikniki rodzinne, a dla dzieci do 16 roku życia, paczki świąteczne. Za to Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ufundowało 30 placów zabaw w Trójmieście oraz jest wydawcą dwóch książek dla dzieci. Firma Airline Accounting Centre dopłaca rodzicom do żłobka, a Motorola Polska Electronics Sp. z o.o. organizuje Dzień Dziecka i Mikołajki. Upominki z okazji Dnia Dziecka otrzymują również dzieci pracowników UPC Polska Sp. z o. o. Firma organizuje też pikniki rodzinne.

O plusach takich firm można mówić dużo. Dzięki przyjaznej atmosferze panującej w pracy, młoda mama chętniej i wydajniej wykonuje swoje obowiązki. Programy, które pracodawcy kierują do swoich pracownic są szczególnie dla nich ważne. Czują się docenione. Mamy nie muszą obawiać się krzywego spojrzenia szefa, kiedy wychodzą wcześniej do domu. Możliwość uczestniczenia w zebraniach z dzieckiem, pozostania w kontakcie z firmą i inne udogodnienia powodują, że w takich firmach naprawdę miło się pracuje. Oby ich było jeszcze więcej. Zachęcam wiec do głosowania w VI edycji Plebiscytu.

źródło edziecko.pl – Plebiscyt Firma Przyjazna Mamie rok 2010

Fot.1 Marinela, lic. SXU
Fot.2 mconnors, lic. morgueFile

  • Facebook