1 2 3 4 5 6 7

Gadżety dla kobiet w ciąży

Co jest powodem płaczu dziecka? Jak złagodzić ból porodowy? Czy w domowych warunkach można posłuchać bicia serduszka dziecka? Już tak. Dzięki nowoczesnym urządzeniom dla przyszłych i młodych rodziców.

Ciąża i macierzyństwo są najwspanialszym doświadczeniem nie tylko dla przyszłej mamy. Również ojciec dziecka może w jednakowy sposób odczuwać ten wyjątkowy stan. Kobieta w ciąży powinna być traktowana w sposób szczególny. Oczywiście, rolą partnera przyszłej mamy jest zadbanie o jej spokój fizyczny i psychiczny. Są jednak takie momenty, z którymi zarówno przyszła mama, jak i tata, nie potrafią sobie poradzić. Wówczas na ratunek biegną gadżety. Nowoczesne urządzenia powstały z myślą o przyszłych mamach. Jednak z powodzeniem będą służyć obojgu rodzicom.

Detektor tętna płodu

Monitor płodu dostępny dla położnych i ginekologów można zakupić już w wersji „domowej”. Dzięki niemu przyszli rodzice mogą słuchać bicia serca swojego maluszka jeszcze przed jego narodzeniem. Takie detektory posiadają nie tylko słuchawki dla obojga rodziców. Wyposażone są również w wyświetlacz LCD, na którym zobaczymy wartość tętna dziecka. Dzięki urządzeniu, przyszła mama może spokojnie, codziennie posłuchać bicia serduszka swojego maleństwa. Z pewnością będzie spokojniejsza, a dodatkowo będzie mogła cieszyć się z promiennych przeżyć ciąży i to w domowych warunkach.

Cena około 200 zł

Muzyczny gadżet dla kobiet w ciąży

Każda przyszła mama potrzebuje relaksu i spokoju. Jedną z możliwości odprężenia jest słuchanie ulubionej muzyki, która – jak wiadomo – łagodzi obyczaje. Ulubione rytmy nie tylko uspokoją przyszłą mamę. Dzięki przesyłanym przez powłoki brzuszne dźwiękom, muzyka może również pozytywnie wpłynąć na dzidziusia i ułatwić mu w przyszłości naukę mowy. Naukowcy twierdzą, że muzyka nie może zaszkodzić dziecku, a wręcz przeciwnie – doskonale wpłynie na rozwój płodu. Mówi się również, że rytmy jakich słucha przyszła mama, doskonale są przez dziecko rozpoznawalne już od 20. tygodnia ciąży. Dzięki słuchaniu muzyki jeszcze w życiu płodowym, dzieci szybciej zaczynają mówić, lepiej się rozwijają i lepiej słyszą.

Jak w wygodny sposób przekazać dziecku nasze ulubione rytmy? Wystarczy zakupić muzyczny gadżet dla kobiet w ciąży. Dzięki niemu przyszła mama nie będzie musiała przykładać do brzucha ogromnych głośników. Taki muzyczny pas zakłada się bezpośrednio na brzuszek. Wszyto w niego głośnik, z możliwością regulacji natężenia dźwięku. Do przekazania pozytywnych tonów maluchowi może posłużyć odtwarzacz mp3, albo telefon.

Cena około 130 dolarów

Stymulator łagodzący bóle porodowe

Ból porodowy jest zupełnie naturalny i towarzyszy każdej rodzącej kobiecie. Każdy z nas ma różny próg bólu. Duża część rodzących mówi, że ból podczas porodu był najsilniejszym bólem w jej życiu. Szkoły rodzenia i położne uczą jak go złagodzić – ciepła kąpiel, masaż i prawidłowe oddychanie, to tylko kilka z technik zmniejszania bólu. Istnieje również urządzenie, które pomaga zniwelować te – często nieprzyjemne – doznania.

Stymulator łagodzący bóle porodowe to urządzenie z elektrodami, które przyczepia się do pleców rodzącej – mniej więcej w okolicy lędźwiowej. Łagodne impulsy elektryczne, dzięki przechodzeniu do nerwów podskórnych, produkują tzw. endorfiny, czyli naturalne środki znieczulające. Urządzenie wyposażone jest w pilot, dzięki któremu kobieta sama może kontrolować natężenie prądu. Stymulator oczywiście nie likwiduje całkowicie bólu. Działa jedynie na początku. Mimo wszystko, dzięki temu, mama będzie miała więcej siły fizycznej i psychicznej w drugiej, wymagającej więcej wysiłku, fazie porodu.

Analizator płaczu dziecka

Płacz dziecka przez pierwsze parę miesięcy to główny sposób komunikowania się z otaczającym go światem. Młodzi rodzice potrzebują trochę czasu, zanim zrozumieją dlaczego ich pociecha płacze, szczególnie, że w pierwszych dniach życia ciężko rozróżnić czy dziecko jest zmęczone, głodne, czy po prostu znudzone. Zanim jednak młoda mama i świeżo upieczony tata nauczą się skutecznie reagować na płacz swojego malucha, mogą wesprzeć się analizatorem płaczu dziecka. Takie urządzenie pomoże im przy macierzyńskich instynktach. Dzięki niemu młodzi rodzice unikną przekarmienia maluszka, albo usypiania go na siłę.

Analizator płaczu nie tylko rozpozna dlaczego dziecko płacze. Pokaże również temperaturę w pokoju, dzięki czemu rodzice nie przegrzeją, ani nie wyziębią maluszka. Urządzenie – porównując energię, wysokości dźwięku i częstotliwości płaczu – potrafi rozpoznać czy dziecko jest zmęczone, zestresowane, znudzone, rozdrażnione, czy po prostu głodne. Jak użyć? Wystarczy położyć niedaleko maluszka, a w ciągu 10 sekund, analizator rozpozna dlaczego nasza pociecha płacze.

Nieprawdopodobne? Owszem. Jednak dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców, analizator potrafi rozpoznać powód płaczu dziecka z 95 proc. dokładnością.

Cena analizatora to około 300 zł

Monitor oddechu

Jest z pewnością bardzo pomocnym urządzeniem dla młodych rodziców. Rodzice mogą z jego pomocą kontrolować sen dziecka i szybko zareagować, kiedy dziecko przestanie oddychać. Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto wiedzieć, że jest ono niezwykle czułe na ruch. Jeżeli dziecko jest bardzo ruchliwe, często włącza się fałszywy alarm, który niepotrzebnie zaniepokoi rodziców.

Monitor oddechu jest bezprzewodowy, a przypina się go do pieluszki lub ubranka. W przypadku braku oddechu u dziecka, wibracje stymulują maluszka do ponownego oddychania. Jeżeli jednak to nie pomaga, po kolejnych 5 sekundach włącza się narastający alarm.

Monitory oddechu kosztują około 400-500 zł

Przytulanka z bijącym sercem

Stworzona została z myślą o noworodkach, dla których bicie serca matki jest najbardziej rozpoznawalnym dźwiękiem. Naukowcy zbadali dokładnie dźwięki słyszane przez noworodka jeszcze w życiu płodowym i wykorzystali je właśnie do stworzenia takiej przytulanki. Może to być owieczka, misio, albo króliczek. Wszystkie jednakowo uspokoją maluszka. Wbudowany w maskotkę moduł dźwiękowy włącza się, kiedy dziecko zaczyna płakać, a po 5 minutach samodzielnie przechodzi w stan czuwania.

Cena około 100 zł

Takie nowoczesne urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne. Należy jednak pamiętać, że są jedynie wsparciem naszych macierzyńskich instynktów.

Fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań, www.katarzynapiwecka.pl

  • Facebook