1 2 3 4 5 6 7

Dobry start dla dziecka

Jak zapewnić dziecku dobry start?

Rachunek oszczędnościowy? Lokata? A może fundusz inwestycyjny? Takie pytanie zapewne zadaje sobie każdy rodzic, pragnący w przyszłości zapewnić stabilność finansową swojego dziecka.

Nasze potrzeby finansowe szybko rosną, szczególnie kiedy pojawia się nowy członek rodziny. Dzieci są dla nas najważniejsze i szczególnie nam zależy na zapewnieniu im stabilności finansowej w przyszłości. Jeżeli chcemy im pomóc w ukończeniu dobrych studiów, sfinansować naukę języków obcych i dodatkowe – fascynujące je – zajęcia, musimy odpowiednio wcześniej o tym pomyśleć. Wychowanie dzieci to rzecz piękna, ale wiążąca się również z wydatkami, i to niemałymi. Rodzice powinni więc dla swoich pociech odkładać środki finansowe. Im szybciej, tym lepiej.

Bezpiecznie, ale skromnie

Rodzice, chcący odłożyć trochę grosza dla swoich pociech w bezpieczny sposób, mogą wybierać między rachunkiem ROR, kontem oszczędnościowe lub lokatą bankową. Czym się one różnią?

Rachunek ROR

Jest zwykłym kontem bankowym służącym do bieżącego dysponowania swoimi środkami finansowymi. Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy jest bardzo nisko oprocentowany. Gromadzenie na nim środków dla naszego dziecka mija się z celem, ponieważ konto nie jest zabezpieczone przed wypłatami. W rezultacie zebrane przez nas środki po prostu się rozejdą.

Konto oszczędnościowe

Z założenia jest rachunkiem wyłącznie oszczędnościowym. Ma zdecydowanie wyższe oprocentowanie od ROR. Możemy również wypłacić z niego gotówkę lub dokonać przelewu, jednak wiąże się to z opłatami, dlatego zgromadzone na nim oszczędności są bezpieczniejsze. Konto oszczędnościowe skierowane jest do rodziców niedysponujących większą gotówką. Do rachunku mogą w każdej chwili dopłacać. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zdefiniowanie miesięcznego zlecenia stałego z ROR, a nadwyżkę dodatkowych środków w dowolnym momencie można dopłacić.

Lokata bankowa

Idealne rozwiązanie dla rodziców mających więcej gotówki w portfelu. Lokata jest tak samo bezpieczna jak ROR i konto oszczędnościowe. W odróżnieniu jednak od tych dwóch, lokata „zamraża” środki. Oznacza to, że teoretycznie rodzice nie mają możliwości wcześniejszego jej zakończenia. Niemniej jednak są banki, które oferują produkty lokacyjne z możliwością wcześniejszej wypłaty, bez utraty odsetek. Najczęściej są to lokaty promocyjne, czasem połączone z innymi produktami finansowymi. Oprocentowanie lokaty jest oczywiście wyższe niż na koncie oszczędnościowym. Jego wysokość zależy od kwoty i okresu trwania lokaty.

Agresywnie, z większymi zyskami

Tutaj rodzice mają szerokie pole do popisu. Jeżeli zależy im na wysokich zyskach i nie obawiają się ryzyka utraty środków, spokojnie mogą inwestować w fundusze. Muszą jednak pamiętać, że takie inwestowanie wiąże się z opłatami – za wejście do funduszu i zarządzanie. W przypadku planów systematycznego oszczędzania ponosimy również wysoką „karę” za zerwanie umowy.

Samodzielna inwestycja

Jest propozycją dla rodziców bardziej świadomych finansowo i choć trochę znających się na takiej formie inwestowania. Decydując się na samodzielną inwestycję, wystarczy jak wybiorą się do banku lub biura maklerskiego i otworzą rejestr. Otrzymają potwierdzenie jego otwarcia
i numer rachunku do wpłat. Rodzice sami decydują, czy chcą inwestować w bezpieczne fundusze obligacyjne, czy w mniej bezpieczne – akcyjne. Zanim jednak zdecydują się na konkretny fundusz, warto, aby zobaczyli jego wynik za poprzedni rok.

Notowania funduszy inwestycyjnych

Systematyczne oszczędzanie z TFI

Rodzice chcący systematycznie oszczędzać, ale pod okiem eksperta, mogą wybrać się do jednego z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Proponują one swoje własne plany systematycznego oszczędzania. Podpisując umowę z towarzystwem, deklarujemy tylko minimalną kwotę, jaką chcemy – miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie – wpłacać na dany fundusz.

Millennium TFI

MetLife Amplico

BPH TFI

Programy inwestycyjne

Takie możliwości dają specjalistyczne firmy. Program połączony jest z ubezpieczeniem na życie, co daje rodzicom gwarancję kapitału i ochronę życia bez inwestowania dodatkowych środków (oczywiście w przypadku dotrzymania umowy do końca). Na taką formę oszczędzania rodzice muszą poświęcić minimum 15 lat. Podpisują z firmą jedną umowę, ale daje ona możliwość szerokiego inwestowania. Program inwestuje w różne fundusze polskie i zagraniczne. Od rodziców zależy, czy będą one stabilne czy agresywne. Jednak przy tak długim horyzoncie czasowym zaleca się inwestowanie w akcje spółek notowanych na GPW. Dzięki nim można osiągnąć większe zyski, a długi horyzont czasowy daje możliwość odrobienia ewentualnej straty. Oszczędności gromadzone są najczęściej miesięcznie, jednak istnieją również programy ze składką kwartalną, półroczną albo jednorazową.

Skandia

Aegon

Axa

Każdemu rodzicowi zależy na jak najlepszym zadysponowaniu środkami finansowymi dla swoich dzieci. Czasem jednak ciężko zdecydować się na formę oszczędzania. Wszystko zależy od kwoty, jaką możemy odkładać oraz okresie, który możemy na to poświęcić. Takich planów systematycznego oszczędzania jest mnóstwo. Jeżeli rodzicom trudno zdecydować się na ten właściwy, zawsze może skorzystać z porady doradcy finansowego. Dokładnie dostosuje plan do ich potrzeb, nie biorąc za to ani grosza.

Open Finance

Expander

Xelion

Fot.1 Alvimann, lic. morgueFile
Fot.2 gracey, lic. morgueFile
Fot.3 hotblack, lic. morgueFile

  • Facebook