1 2 3 4 5 6 7

Porodowy niezbędnik

Poród to rozpoczęcie nowego życia. Każda mama niecierpliwie czeka na ten najwspanialszy prezent. Przywitanie dziecka na świecie wymaga od niej wielkiego wysiłku.

Najpierw lęk i niepewność, potem ból, cierpienie i zmęczenie. Ostatecznie na samym szczycie czeka największe szczęście – nowe życie. Od tej chwili młode mamy czują dumę, zwycięstwo i szczęście.

Do porodu przygotowują szkoły rodzenia. Uczą prawidłowego oddechu i przedstawiają techniki zwalczania bólu porodowego. Takie rady doświadczonych położonych są bardzo cenne, jednak nie wystarczą. Przyszła mama powinna starannie się do tego wyjątkowego dnia przygotować. Warto, aby porozmawiała z ojcem dziecka i wspólnie z nim zdecydowała, czy dziecko chcą przywitać na świecie wspólnie. Może przyszły tatuś wolałby zapewnić partnerce fachową opiekę? Wynajęcie osobistej położnej kosztuje. Do kosztów może dojść jeszcze znieczulenie, albo np. wynajęcie indywidualnej sali poporodowej. Na te i inne ewentualności przyszli rodzice muszą się dokładnie przygotować.

Gdzie

Przyszła mama podczas porodu powinna czuć się bezpiecznie i komfortowo. Akcja porodowa będzie przebiegała sprawniej, jeżeli rodząca będzie radośnie i bez lęku oczekiwała na swoje maleństwo. Niektóre przyszłe mamy nie czują takiego spokoju w szpitalnych warunkach. Dlatego powinny zdecydować wcześniej, gdzie chcą rodzić.

W domu

Na domowy poród może zdecydować się mama, której ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji. Rozwiązanie odbywa się w zaciszu domowym, z bliską osobą. Rodząca ma oczywiście opiekę położnej ze specjalnym uprawnieniem do odbierania porodów domowych. Istotną sprawą jest tutaj dokładne przygotowanie – konsultacje lekarskie i dodatkowe badania są niezbędne. Przyszła mama powinna sobie zdać sprawę, że poród w domu jest równoznaczny z brakiem znieczulenia i oksytocyny, która przyspiesza skurcze porodowe. Dlatego przywitanie swojego dziecka na świecie może (choć nie musi) trochę się wydłużyć.

Porody domowe wciąż wzbudzają kontrowersje – są przeciwnicy i zwolennicy. Dlatego rodząca powinna być dokładnie poinformowana o ryzyku jakie on niesie ze sobą. Są jednak takie mamy, które we własnym pokoju nie odczuwają lęku, bo czują się najważniejsze. Dlatego decydują się na szczęśliwe rozwiązanie w domowym zaciszu.

W szpitalu

Świeżo upieczona mama i jej dziecko są pod fachową, szpitalną opieką. Mogą być pewni, że – w razie komplikacji – dostępna będzie specjalistyczna aparatura i opieka lekarzy. Rodząca w każdej chwili może poprosić o znieczulenie, albo oksytocynę jeżeli akcja porodowa znacznie się wydłuża. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że na bloku porodowym nie będzie miejsca. Wówczas trzeba szukać innego szpitala, co powoduje dodatkowy stres. Przyszła mama może trafić na wspólną salę porodową, co – w pewnym sensie – narusza jej intymność. Po porodzie mama i jej maleństwo przewiezieni zostają na wspólną salę poporodową. Nie ma więc komfortu samodzielnego bycia z dzieckiem.

Z kim

Porody rodzinne są co raz bardziej popularne. Przyjście na świat dziecka jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego związku. Co prawda to mama musi włożyć swój trud fizyczny, aby urodzić. Jednak ojciec dziecka również ma niemały wpływ na szczęśliwe rozwiązanie. Wspólny poród zbliża do siebie obojga rodziców, jednak decyzja o byciu razem w tym ważnym momencie powinna zostać podjęta razem. Niektórzy mężczyźni czynnie uczestniczą w akcji porodowej, inni boją się fizjologii porodu. Dla rodzącej najistotniejsze jest, aby bliska osoba po prostu była przy niej. Jednak jeżeli mężczyzna nie czuje się na siłach, nie warto go zmuszać.

Położna

W każdym szpitalu standardem jest opieka położnej. Przyszła mama obawia się jednak, że –kiedy akurat będzie jej potrzebna – opieki będą wymagać inne pacjentkami. W takim przypadku warto rozważyć zatrudnienie indywidualnej położnej. Oczywiście należy liczyć się tu z dodatkowymi kosztami, jednak rodząca będzie miała pewność, że jest jej jedyną pacjentką. Przyszła mama wybiera sobie położną ze szpitala, w którym zamierza rodzić. Od tej pory są w stałym kontakcie. Mama może w każdej chwili zadzwonić. Jeżeli poród zacznie się w nocy – położna również jest dostępna.

Doula

W Polsce Doule są jeszcze mało popularne i często mylone z położnymi. Różnica między nimi jest jednak zasadnicza. Położna czuwa nad fizjologiczną częścią porodu. Ma wykształcenie medyczne i dba o medyczny przebieg porodu – przygotowuje i prowadzi przyszłą mamę do szczęśliwego rozwiązania oraz przyjmuje dziecko. Doula natomiast wspiera rodzącą emocjonalnie. Dba o jej komfort psychiczny- uspokaja, uczy i pomaga w łagodzeniu bólu porodowego. Tłumaczy również czasem niezrozumiały język medyczny i fizjologię porodu. Doula jest pośrednikiem między rodzącą a personelem medycznym szpitala. Dlatego decydując się na doulę, przyszła mama wcale nie rezygnuje z położnej.

Za ile

Poród w publicznym szpitalu jest oczywiście bezpłatny. Są jednak usługi dodatkowe, za które przyszli rodzice muszą zapłacić. W Polsce niestety nie ma jeszcze opracowanych standardów porodu, dlatego jego koszty są bardzo różne. Ciężko więc rozróżnić co w państwowym szpitalu jest standardem, a co luksusem. Opłaty jakie ponosi rodząca są oczywiście zależne od szpitala i regionu Polski. Za co musimy zapłacić?

Opieka indywidualnej położnej – oczywiście położna jest dostępna dla każdej rodzącej. Jeżeli jednak chce mieć ją „na wyłączność”, musi zapłacić. Nie będzie się jednak martwić, że w najpotrzebniejszym momencie jej nie będzie. Przyszła mama jest ze swoją położną w stałym kontakcie telefonicznym, nawet w nocy. Jeżeli przyszli rodzice zdecydują się na jej zatrudnienie, mogą mieć pewność że poród odbędzie się w indywidualnej sali rodzinnej. Koszt wynajęcia indywidualnej położnej to ok. 500-1500 zł

Cesarskie cięcie – państwowe szpitale jego nie wykonują na prośbę pacjentki, jeżeli nie ma wskazań medycznych. Indywidualne podjęcie decyzji o cesarskim cięciu jest możliwe tylko w prywatnych klinikach. Koszt to 1700 do nawet 15000zl – wliczony jest tutaj własny pokój.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – czasem istnieją wskazania medyczne do jego podania i w takim przypadku jest bezpłatne. Przyszła mama musi zapłacić, jeżeli sama się na nie zdecyduje. Opłata też jest bardzo różna – między 300 a 700 zł. Są jednak szpitale, które
- nawet na życzenie rodzącej – nie pobierają za nie opłaty. (Inflancka w Warszawie)

Poród do wody - jest komfortem nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. W wodzie skurcze porodowe są łagodniejsze, a szok porodowy dla dziecka jest mniejszy bo przychodzi na świat z wody do wody. Poród w wodzie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. W sali musi znajdować się wanna umożliwiająca kobiecie swobodne ułożenie się. Koszt porodu do wody to 100-600 zł

Poród w domu – płacimy tutaj za opiekę doświadczonej położnej, albo dwóch. Muszą one mieć uprawnienia do odbierania porodów domowych. Dlatego ich koszt jest dość wysoki 1000-2000 zł

Fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań, www.katarzynapiwecka.pl

  • Facebook