Strona główna Ciekawostki Dziecko bezpieczne w czasie wakacji – o czym trzeba pamiętać?

Dziecko bezpieczne w czasie wakacji – o czym trzeba pamiętać?

5 min read
0
0
24

Koniec sezonu wakacyjnego to dla wszystkich rodziców chwila refleksji. W czasie wakacji dochodzi bowiem do bardzo wielu wypadków, których uczestnikami bardzo często są dzieci. Część takich wypadków kończy się tragicznie, a wielu z nich bardzo łatwo można byłoby zapobiec dzięki większej rozwadze i świadomości dorosłych. O czym zatem należy pamiętać, planując wyjazd wakacyjny z dzieckiem?

Zachowanie w wodzie

W czasie kąpieli – nad morzem, nad jeziorem czy nawet na basenie – dochodzi do największej liczby groźnych dla zdrowia i życia incydentów. Głównym problemem jest tu niestety brak rozwagi rodziców i opiekunów. Trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić maluchowi pływać bez opieki. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby dziecko zniknęło z pola widzenia lub zniknęło nam z oczu w tłumie ludzi. Pamiętajmy również o tym, że tonący człowiek nie jest tak łatwy do zauważenia, jak wygląda to na filmach – walcząc z silnym nurtem lub zachłysnąwszy się wodą, nie jest w stanie zaalarmować, że znalazł się w niebezpieczeństwie. Dlatego najlepiej korzystać z kąpielisk i basenów strzeżonych przez ratownika, a w czasie korzystania z łódki, kajaka czy nawet roweru wodnego, koniecznie ubrać dziecko w kamizelkę ratunkową.

Bezpieczne opalanie

Pamiętajmy, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wymaga szczególnej troski. Używanie kremów z wysokimi filtrami to podstawa przed każdym wyjściem na plażę. Należy mieć również na uwadze, że nawet kremy wodoodporne nie zostają w całości na skórze po zetknięciu z wodą, dlatego konieczne jest ponowne zastosowanie kremu po każdym wyjściu z morza czy basenu. Bardzo ważną kwestią jest też ochrona głowy przed słońcem – dla małego dziecka nawet dłuższa chwila na większym słońcu bez odpowiedniej ochrony może skończyć się udarem. Z tego również powodu należy unikać przebywania na plaży w czasie największego nasłonecznienia, tzn. między godziną 11 a 15.

Rozsądnie wybierz wakacje

Jeżeli decydujemy się na wyjazd zagraniczny, musimy pamiętać o wszystkich ubezpieczeniach zdrowotnych, ewentualnych szczepionkach i sprawdzeniu, czy nasz maluch dostanie na miejscu odpowiednie jedzenie. Najlepiej wybrać sprawdzone i bezpieczne biuro podróży, szczególnie gdy wybieramy wyjazd last minute. Jednym z najbezpieczniejszych biur podróży na polskim rynku jest obecnie Rainbow Tours.

Pokaż powiązane posty
Pokaż więcej Beata
Pokaż więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Rok szkolny rozpoczął się pełną parą – zadbaj o prawidłową dietę dziecka!

Temat zdrowego odżywiania poruszałam już nieraz. Jako mama wiem, że potrzeby żywieniowe dz…