Strona główna Czytelnia Książki dla rodziców Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka

Nad rozwojem swoich dzieci możemy pracować już od piątego miesiąca życia. Wtedy maluch potrafi chwytać, poznaje kolory i rozróżnia dźwięki. 5-miesięczne dziecko jest bardzo ciekawe otaczającego je świata. Właśnie wtedy  jego zmysły – dźwięk, dotyk, węch, smak oraz wzrok możemy wykorzystać do asymilowania informacji o otaczającym go świecie.

Czy wiesz, że nowo narodzone dziecko ma większą potencjalną inteligencję niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał, a nawet trzylatek może już czytać, liczyć lub mówić w dwóch językach? Do szóstego roku życia mózg kształtuje się aż w 80% – właśnie wtedy następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakimi człowiek będzie dysponował przez resztę życia.”

Książka autorstwa Natalii oraz Krzysztofa Minge podpowiada jak wychowywać i uczyć swoje dziecko przekazując wiedzę w interesujący sposób.

Autorzy są rodzicami trójki dzieci i to właśnie one są dla nich inspiracją do codziennej pracy – wspomaganiu rozwoju intelektualnego najmłodszych. Swoją wiedzę czerpią od takich autorytetów, jak Glenn Doman, Edward de Bono czy Gordon Dryden.

Nauka małego dziecka odniesie skutek, jeżeli zachęcimy do niej poprzez zabawę, a także zrozumiemy jego potrzeby. Książka „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka” to zestaw ćwiczeń i ciekawostek zachęcających maluchy do poszerzania wiedzy o otaczającym ich świecie. Poszczególne rozdziały książki uczą, jak wspomagać pamięć, zainteresowania i rozwój emocjonalny najmłodszych.

Autorzy pokazują, że wrodzony potencjał dziecka możemy wykorzystać już w pierwszych miesiącach życia. Lektura przekonuje, że już trzyletnie dziecko może czytać, liczyć i mówić w dwóch językach. Dodatkowo pokazuje, że nauka może być jednocześnie wspaniałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Przykładów gier i zabaw objętych w książce jest mnóstwo i nie znajdziecie w internecie.

Książka zawiera bardzo istotne uwagi wstępne, czyli „Po co wspomagać rozwój intelektualny niemowlaka i małego dziecka”. W kolejnych rozdziałach autorzy odkrywają 14 ważnych tematów: rozwój zmysłów, aktywność fizyczna, rozwijanie mózgu dziecka, mowa i czytanie dziecku, nauka czytania, matematyka, wiedza, języki obce, wycieczki poza domem, rozwój pamięci, koncentracji i emocji. Autorzy nie zapomnieli również o zagrożeniach dla rozwoju małego dziecka.

Książka jest bardzo przydatną lekturą. Według mnie powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mądrego rodzica. Jest napisana ciekawie i zrozumiale. Dodatkowo w każdym rozdziale znajdują się ramki zawierające najistotniejsze informacje z omawianego tematu. Spis treści jest doskonale uporządkowany, a propozycje zabaw i gier zharmonizowane i dobrane do indywidualnych cech każdego dziecka i rodzica.

Z czystym sumieniem polecam. Zanim jednak rozpoczniecie lekturę, pamiętajcie że nauka małego dziecka ma być przede wszystkim zabawą.


Autorzy: Natalia, Krzysztof Minge

Wydawnictwo: Edgard, Wydanie I 2011

Seria: Samo Sedno

ISBN: 978-83-7788-021-0

Tytuł: Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Wydanie I

Liczba stron: 224

Dodaj komentarz