Ja, Tata

Niektórzy tatusiowie przechodzą ciąże niemalże dosłownie. Tzw. syndrom kuwady towarzyszy ojcom coraz częściej. Razem z przyszłą mamą przechodzą wahania nastrojów, mają również problemy ze snem, mdłościami, a nawet przybierają na wadze. Słyszałam, że niektórzy tatusiowie cierpią też na poporodową depresję. Mężczyzna w ciąży i porodzie chce aktywnie uczestniczyć. Niestety nie jest do tego przygotowany. W końcu do rodzenia dzieci natura stworzyła kobietę…

„Bycie w ciąży” przyszli ojcowie przechodzą na różne sposoby. Dla jednych jest to okres pełen obaw, inni przeżywają wspomniany syndrom Kuwady, a jeszcze inni sami zagłębiają się w fachową literaturę, aby dokładnie przygotować się do bycia rodzicem. A jak jest po porodzie? Czy istnieje coś takiego, jak instynkt tacierzyński?

Wszyscy wiemy, że  nic tak nie onieśmiela mężczyzn, jak widok delikatnego niemowlęcia. Boją się wziąć maluszka na ręce, nie bardzo wiedzą jak przewijać i uspokoić go, kiedy płacze. Chciałabym Wam polecić książkę, która pozwoli przyszłemu tacie odnaleźć się w tej nowej roli.

Kobiety posiadają instynkt macierzyński, który znacznie ułatwia im bycie mamą. Tatusiowie mają trudniej, bo ojcostwa trzeba się po prostu nauczyć. Ich niepewność najczęściej wynika z niewiedzy, dlatego trzeba pomóc im się doszkolić. Właśnie dlatego powstał poradnik „Ja, Tata”. Książka jest zbiorem rad i wskazówek, jak zająć się dzieckiem już od pierwszych dni życia. Poradnik jest pięknie ilustrowany, dzięki temu nauka bycia tatą stanie się jeszcze łatwiejsza. Książka, poza częścią poradnikową, zawiera krótkie historie doświadczonych ojców. Dzięki temu czyta się ją jednym tchem. Spoglądając na prawdziwe historie doświadczonych ojców okazuje się, że w codziennych rytuałach mężczyźni radzą sobie równie dobrze, jak kobiety.

„Ja, Tata” nauczy przyszłego tatusia przewijać, usypiać i karmić maluszka. Poradnik zawiera wskazówki, jak radzić sobie z płaczem dziecka i jak zapewnić mu spokojny sen. Po lekturze tata z przyjemnością wyjdzie z maluchem na spacer i będzie miał mnóstwo pomysłów na zabawę. Wreszcie, książka nauczy, jak być wzorem dla swojego dziecka.

Nauka ojcostwa to najwspanialszy okres w życiu każdego mężczyzny. Po przeczytaniu tej książki, każdy tata przekona się, że instrukcja obsługi niemowlęcia wcale nie jest skomplikowana. Tata powinien pamiętać, że jego roli nikt nie wypełni tak dobrze jak on sam.

Mimo istnienia instynktu macierzyńskiego, książkę polecam również debiutującym mamom.


Autor: Colin Cooper

Wydawnictwo: Pestka Wanda Stompór

ISBN: 978-83-932247-1-5

Tytuł: Ja, Tata

Tytuł oryginału: A Dad’s Guide To Babycare

Tłumaczenie: Anna Purisch

Redakcja: Wanda Stompór

Konsultacje merytoryczne: lek. med. Krzysztof Skąpski

Liczba stron: 128


Dodaj komentarz