Strona główna Czytelnia Książki dla rodziców Czupury i inne zabawy z wyobraźnią

Czupury i inne zabawy z wyobraźnią

W co się bawić? Jak się bawić? Czym się bawić? Te pytania na pewno zadaje sobie każdy rodzic. Oczywiście zawsze znajdzie się sposób na wspólną zabawę, ale często wyczerpuje się limit naszych pomysłów i bawimy się od początku w to samo. Co zrobić, aby świat harców z dzieckiem był bardziej urozmaicony- ciekawy zarówno dla nas, jak i naszych pociech? Na pewno często szukacie pomysłów w Internecie, telewizji albo… w poradnikach zawierających propozycje zabaw dla dzieci. Nie jest tajemnicą, że na rynku tego typu książek jest mnóstwo. Rodzice mają naprawdę w czym wybierać i często zdarza się, że przeglądają masę poradników nie mogąc zdecydować się na konkretny.

W mojej domowej biblioteczce również nie brakuje takiego poradnika. Książkę „Czupury i inne zabawy z wyobraźnią” autorstwa Odety Moro-Figurskiej i Ewy Urlich Załeskiej dostałam na warsztatach, które prowadziła autorka książki – Pani Odeta. Z czystym sumieniem mogę ją gorąco polecić. Dlaczego?

Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa grafika i oprawa książki. Pogodne rysunki nadają jej barwny i entuzjastyczny charakter. Uwagę przyciągają też radosne zdjęcia, doskonale obrazujące wspólną zabawę.

Poza piękną oprawą graficzną, plusa należy postawić za zgrabne podzielenie książki na rozdziały – salon, kuchnia, sypialnia, łazienka, garaż, ogród, podróż i choroba. Każdy dział to mnóstwo propozycji zabaw rozwijających fantazję dziecka, zdolności manualne, cierpliwość, myślenie oraz inne pozytywne cechy i umiejętności. Cechą charakterystyczną książki są pomysły zabaw… bez zabawek. Autorki przekonują rodziców, że najprostsze i najbardziej rozwijające zabawy to te z użyciem przedmiotów codziennego użytku – ręcznik, skarpetki, mop, plastikowa butelka… Wszystkie „rekwizyty” znajdują się w każdym domu. Dzięki tym pomysłom przekonacie się, że każdy zakątek Waszego salonu, kuchni czy garażu może być nieograniczonym miejsce inspiracji do wspólnej, wspaniałej zabawy. W salonie możecie zrobić teatrzyk morskich głębin, w kuchni kosmicznego robota, w łazience kąpielowy mecz, w sypialni bajkowe kreacje, w garażu możecie pomajsterkować a w ogrodzie tworzyć kompozycje z kamieni i kwiatów.

Książka została oceniona przez psychologów, lekarzy i terapeutów. Dzięki ocenie prezentowanych przez autorów zabaw pod kątem edukacyjnym, medycznym oraz ogólnorozwojowym, książka jest również obfitym źródłem inspiracji i pomocnych wskazówek dotyczących właściwego rozwoju Waszych pociech. Każdy podrozdział zawiera podsumowanie i informację dla rodziców, czego dziecko może nauczyć się przez zabawę i jakie zdolności rozwija.

Przedstawione zabawy są raczej skierowane dla dzieci powyżej dwóch lat, ale wszystkie scenariusze przetestowane są na dzieciach autorek książki. Dzięki temu ich propozycje są bardzo starannie dobrane, bo same mogły zaobserwować, co wzbudza ciekawość ich dzieci, a co je nudzi.

Mogę Wam zagwarantować, że po przewertowaniu paru kartek poradnika będziecie mieli ochotę wykonać każdą z zabaw. Dlaczego? Każda z nich jest porywająca, ciekawa i co najważniejsze – prosta do wykonania. Biegnijcie zatem szybko do księgarni po „Czupury…” i do dzieła!

Tytuł: Czupury i inne zabawy z wyobraźnią

Autor: Odeta Moro-Figurska, Ewa Ulrich Załęska

Wydawca: Stardust Media S.C. Wrszawa 2010

ISBN: 978-83-930892-0-8

 

 

Dodaj komentarz