Aktywna mama

Aktywna mama

Wiem, że każda ciąża jest inna. Wiem też, że te 9 miesięcy dla wielu przyszłych mam to strach i niepewność. W końcu dawanie nowego życia to ogromne wyzwanie. Właśnie dlatego przyszłe mamy powinny przygotować się wcześniej – fizycznie i psychicznie.
Tym, które planują ciążę i tym, które są na jej początku, chciałabym polecić książkę „Aktywna Mama”. Jest to zestaw ćwiczeń i porad dla kobiet w ciąży. Autorka książki – Bonnie Berk – jest pielęgniarką, instruktorką szkoły rodzenia, a także prekursorką aktywności fizycznej kobiet w ciąży i połogu.

Rozdziałowy opis książki

Książka „Aktywna mama” opisuje, jak przygotować się do ciąży i jak prowadzić zdrowy styl życia przed poczęciem i w okresie połogu i wiele wskazówek przydatnych kobietom w ciąży.
Podczas 9 miesięcy przyszłe mamy zmagają się z różnymi dolegliwościami – mdłości, ból pleców, ociężałe stopy, problemy z cerą to tylko niektóre z nich. Drugi rozdział książki poświęcony jest właśnie tym negatywnym stronom ciąży. Autorka radzi, jak dostosować dietę, aby zniwelować problemy trawienne. Opisuje proste ćwiczenia, które zmniejszają obrzęk stóp i pomagają w bólach mięśni. Proste i jasne rysunki przedstawiają właściwą postawę podczas ciąży, która zniweluje ból pleców. Na końcu rozdziału autorka radzi, jak wykorzystać wolny czas.
Kolejne rozdziały pokazują prawidłowe ćwiczenia oddechowe dla matki i dziecka, a także ćwiczenia wzmacniające i rozciągające ciało podczas ciąży. Autorka przygotowała również tygodniowy plan ćwiczeń, z zaznaczeniem, że w miarę rozwoju ciąży możliwości ruchowe przyszłej mamy będą się zmniejszać.
Mając to na uwadze, poświęciła trzy rozdziały wszystkim trymestrom ciąży. Rozdział 7-9 to przede wszystkim zestawy ćwiczeń, ale autorka porusza również tematy związane z przedwczesnym porodem, uprawianiem seksu podczas ciąży, pozytywnym i negatywnym skutkom nacinaniu krocza.
Ostatnie rozdziały książki poświęcone są narodzinom dziecka, odzyskiwaniem sił po porodzie, a także zdrowiu fizycznemu świeżo upieczonej mamy.

Moja opinia

„Aktywna mama” różni się od innych poradników ciążowych przede wszystkim włączeniem dużej ilości ćwiczeń. Autorka kładzie duży nacisk na aktywność fizyczną w ciąży, dlatego w każdym rozdziale znajduje się wiele rodzajów ćwiczeń. Bonnie Berk jest autorką programu „Zdrowa Matka”, który propaguje fizyczną aktywność kobiet w ciąży. Można powiedzieć, że „Aktywna Mama” to pisemny opis tego programu. Oczywiście porusza również tematy związane z ciążowymi dolegliwościami i zdrowym odżywianiem przed poczęciem, w trakcie ciąży oraz połogu. Jednak rady w niej zawarte pozwolą przede wszystkim zachować sprawność fizyczną podczas ciąży. Mimo, że książka ma podtytuł „Ćwiczenia i porady dla przyszłych mam”, uważam, że mało w niej porad istotnych dla przyszłej mamy. Jeżeli więc szukacie typowego poradnika ciążowego, radzę poszukać innej książki.
Autor: Bonnie Berk
Wydawnictwo: Buk Rower, 2010
ISBN: 978-83-926387-7-3
Tytuł: Aktywna Mama, Wydanie II
Tytuł poprzedniego wydania: Aktywne dziewięć miesięcy
Tytuł oryginału: Motherwell Maternity Fitness Plan
Liczba stron: 224
Przekład: Monika Wyrwas-Wiśniewska

Jeden komentarz

  1. […] Aktywna mama […]

Dodaj komentarz