Strona główna Ja mama Ciężki powrót do pracy młodej mamy

Ciężki powrót do pracy młodej mamy

9 min read
0
0
344

W życiu każdej młodej mamy przychodzi taki moment, że musi rozstać się ze swoim maleństwem. Powrót do pracy będzie ciężki nie tylko dla Was. Dzieci też odczują brak Waszej obecności.

Urlop macierzyński i rodzicielski

Urlop macierzyński przysługuje każdej młodej mamie. Jeszcze niedawno czas poświęcony na opiekę nad maleństwem wynosił jedynie 20 tygodni. Od stycznia 2010 roku można skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. Okres ten będzie systematycznie zwiększany aż do 2014 roku i wyniesie wówczas 26 tygodni. Już teraz młode mamy mogą korzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego, który będzie wynosił 60% podstawy wynagrodzenia.

Urlop macierzyński może zostać udzielony pracownicy już dwa tygodnie przed planowaną datą porodu. Najczęściej młode mamy decydują się na jego rozpoczęcie dopiero w dniu przyjścia dziecka na świat. Płatny urlop z maluszkiem, w porównaniu z innymi krajami UE, nie jest zbyt długi. Nie wszystkich rodziców stać na poświęcenie 40% pensji. Jeżeli z niego z różnych względów nie będziecie mogły skorzystać, spędzicie ze swoim dzieckiem zaledwie 6-7 miesięcy. To stanowczo za mało.

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na sam urlop macierzyński, czy wykorzystacie również urlop rodzicielski -w końcu nastąpi moment powrotu do pracy. Wówczas musicie zastanowić się nad znalezieniem opieki dla maluszka.

 

Babcia, niania czy żłobek?

Urlop wychowawczy to znakomita okazja do spędzenia czasu z Waszą pociechą. Niestety, nie każdy rodzic może pozwolić sobie na bezpłatny urlop. Pozostaje wtedy babcia, żłobek lub niania.

Chciałoby się powiedzieć „Babcia – najlepsza instytucja”. Jednak coraz więcej babć pozostaje aktywnych zawodowo i nie ma czasu opiekować się wnukiem w ciągu dnia.

Niania? Każda mama chce, aby jej maluch był pod jak najlepszą opieką. Ciężko znaleźć taką opiekunkę, szczególnie, kiedy się jej nie zna. Najlepiej zatrudnić nianię z polecenia, ale te dobre i sprawdzone najczęściej są zajęte.

Jeszcze jedną opcją jest żłobek. Prywatny czy państwowy? Ten pierwszy to koszt rzędu 1,5 tys. złotych. Osobiście wolałabym zostać z dzieckiem w domu niż wydawać większość swojej pensji na opiekę nad dzieckiem. Czyżby najlepszą opcją był żłobek państwowy? Owszem, ale i tu nie ominiemy problemów. W Warszawie listy oczekujących dzieci na przyjęcie do żłobka sięgają nawet 150 osób. Znam przypadki, kiedy rodzice czekali nawet rok, aż dziecko zostało przyjęte.


Powrót do pracy

Ten moment jest niezwykle stresujący, zarówno dla mamy, jak i dziecka. Do tej pory mama spędzała ze swoim maleństwem niemalże 24 godziny na dobę. Teraz, kiedy przyszedł moment powrotu do pracy, będzie musiała malucha zostawić na parę godzin dziennie. Małemu dziecku ciężko będzie znieść rozłąkę z najbliższą mu osobą. Może przebywać w towarzystwie babci albo taty, ale mama zawsze będzie na pierwszym miejscu. Dla młodej mamy rozłąka jest równie ciężka. Również ona powinna się do niej wcześniej przygotować.

O ile to możliwe, nie wracajcie do pracy od razu na cały etat. Stopniujcie sobie powrót, aby drastycznie nie rozstawać się z dzieckiem, bo maluch nie tylko będzie stęskniony, ale i zaniepokojony Waszą nieobecnością. Po takiej długiej przerwie ciężko wbić się w pracownicze obowiązki, dlatego zmniejszenie wymiaru czasu pracy będzie korzystne również dla Was.
A jak przygotować Waszą pociechę? Też stopniowo przyzwyczajać do pobytu z nową osobą. Jeżeli zatrudniacie nianię, umówcie się z nią jeszcze przed powrotem do pracy, aby wspólnie spędzić czas. W trójkę łatwiej będzie Wam oswoić się z nową sytuacją. Natomiast kiedy zdecydujecie się na żłobek, nie zostawiajcie malucha od razu na 8 godzin dziennie. Takie oswajanie będzie korzystne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Coraz częściej mówi się, że dzieci samodzielnie organizują sobie czas wolny. Same się bawią autami czy lalkami, oglądają bajki, same rysują i budują domki z klocków. Dzieci, które bawią się samodzielnie czasami nie potrafią odnaleźć się w dorosłym życiu. Rodzic to najlepszy nauczyciel. Przyjemność spędzania czasu wolnego odnosi się nie tylko do dziecka. Również mama może promieniować radością, patrząc jak jej maluch rozwija się i poznaje nowe rzeczy. Pozwólcie Waszym dzieciom się rozwijać. Wyjdźcie wspólnie na spacer, pobawcie się razem na placu zabaw. Zapiszcie się na basen albo zajęcia plastyczne.

Pierwszy tydzień po powrocie do pracy jest niezwykle ciężki. Zadbajcie o to, aby jak najwięcej czasu wolnego poświęcić dziecku. Wasz maluch wtedy będzie czuł, że mama zawsze wróci.

 

Pokaż powiązane posty
Pokaż więcej Beata
Pokaż więcej Ja mama

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Odwodnienie u niemowląt – objawy i leczenie

Być może trudno w to uwierzyć, ale to właśnie odwodnienie u niemowląt i małych dzieci jest…