II trymestr

Najgorsze za Tobą. Z początkiem II trymestru ciąży powoli ustępują poranne mdłości. Możesz być spokojniejsza, bo łożysko przejęło produkcję hormonów potrzebnych do utrzymania ciąży. Zmniejsza się więc ryzyko poronienia. Twoje samopoczucie jest znacznie lepsze. To właśnie II trymestr jest najbardziej uwielbianym okresem ciąży.

Miesiąc czwarty – lepsze samopoczucie

Powoli ustępują poranne mdłości. To sprawi, że będziesz pełna życia i energii. Najbliższe otoczenie na pewno to zauważy i będzie się cieszyć razem z Tobą. Czwarty miesiąc to dobry moment na wykonanie badań prenatalnych. Oczywiście nie zapominaj o comiesięcznych badaniach podstawowych i wizytach kontrolnych u swojego lekarza prowadzącego. Ustępują mdłości, ale niestety mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości – obolałe nogi, a także ból w podbrzuszu świadczący o powiększaniu się macicy. 

W czwartym miesiącu ciąży lekarz może wykonać pierwsze badanie usg przez powłoki brzuszne. Usłyszysz na pewno bicie serca maluszka – koniecznie zabierz ze sobą ojca dziecka, lub inną najbliższą osobę. Na monitorze już wyraźnie widać małego człowieka. Warto nagrać ten moment.

Piąty miesiąc – połowa ciąży za Tobą

Czujesz się wspaniale. Jesteś już po pierwszej połowie ciąży i wielkimi krokami zbliża się rozwiązanie. Znajdź chwilę dla siebie i koniecznie wybierz się na zakupy. Teraz jest najodpowiedniejszy moment, jesteś pełna sił i chodzenie po centrach handlowych nie powinno sprawiać Ci problemów. Wybierz się z przyjaciółką, doświadczoną mamą, która doradzi Ci co powinnaś kupić.

W piątym miesiącu na usg powinna być już widoczna płeć dziecka. Możesz poczuć też pierwsze ruchy, bo maluszek w tym okresie jest bardzo ruchliwy i w brzuszku ma jeszcze sporo miejsca do szaleństw.

Miesiąc szósty – coraz większy i cięższy brzuszek

Pod koniec II trymestru znów zaczniesz spacer pod górkę. Brzuszek jest już znacznie większy i cięższy. Rozciągająca się skóra może powodować niekomfortowe swędzenie – zadbaj więc o odpowiednią ilość kremów nawilżających. Teraz szybko przekonasz się, że większy brzuszek to też większy problem ze znalezieniem sobie odpowiedniej pozycji do snu. Najlepiej zaopatrzyć łóżko w sporą ilość poduszek i spać na boku.

Miesiąc szósty to czas, w którym – poza podstawowymi badaniami – powinnaś wykonać, tzw. test obciążenia glukozą. U wielu przyszłych mam napój z glukozą ( co jest konieczne do wykonania badania ) powoduje mdłości, tym bardziej że przed badaniem musisz być na czczo. Czasem pomaga wciśnięcie do kubeczka porcji cytryny.

Lekarz powinien Cię poinformować, że pod koniec II trymestru mogą pojawić się pierwsze skurcze. Nie powinny Cię niepokoić, jeżeli są niezbyt bolesne i nieregularne.

Jesteś już w zaawansowanej ciąży. Pamiętaj, żeby każdy swój niepokój i wątpliwość konsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz