I trymestr

Ciąża to niesamowita podróż. Najczęściej mówimy, że trwa 9 miesięcy, ale tak naprawdę liczy się ją w tygodniach, albo nawet dniach. Każdy miesiąc przynosi wiele zmian nie tylko w rozwoju dziecka. Zmienia się też wygląd i samopoczucie przyszłej. Zapraszam na wycieczkę po tej wspaniałej krainie powstania nowego życia.

Miesiąc pierwszy – powtórka z biologii

Tak naprawdę wiek ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i na jego podstawie lekarz oblicza termin porodu. Oczywiście nie jest on precyzyjny, bo do poczęcia dochodzi najczęściej w ciągu 24 godzin od owulacji, czyli mniej więcej około 14. dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki. Jak wiecie, w jajnikach kobiety dojrzewa komórka jajowa w tzw. pęcherzyku Graafa (co miesiąc na zmianę – raz lewy, raz prawy). W pełni rozwinięty pęcherzyk pęka około 14 dnia cyklu i uwalnia jajeczko. Teraz wszystko zależy od plemników. Do ciąży dojdzie, jeżeli jeden z nich – najsilniejszy – dostanie się do dojrzałej komórki jajowej, a potem pokona drogę do macicy i prawidłowo zagnieździ się w jej błonie śluzowej, trwa to mniej więcej 72 godziny. Wówczas zatrzyma się owulacja, nie będzie już kolejnej miesiączki…
Gratulacje – jesteście w ciąży.

Wytwarzany co miesiąc hormon zwany progesteronem przygotowuje kobietę do przyszłej ciąży, a także we wczesnym rozwoju zarodka.

Pierwszy miesiąc ciąży przebiega niezwykle szybko, bo większość przyszłych mam jeszcze jest nieświadoma, że pod jej sercem dojrzewa nowe życie.

Miesiąc drugi – coś się dzieje

Drugi miesiąc ciąży to najważniejszy moment. Właśnie teraz kształtuje się zarodek. Jest jeszcze zbyt mały, aby dostrzec go gołym okiem. Bardzo ważną rolę na tym etapie odgrywa progesteron, który zatrzymuje miesiączkę i tym samym zapobiega poronieniu. Na początku drugiego miesiąca zaczyna bić serce dziecka – najpierw wolniej, a następnie bardzo szybko, tętno zwolni znowu dopiero pod koniec ciąży. Jako przyszła mama bicie serduszka możesz usłyszeć na badniu usg dopiero około 10-12 tygodnia, ale już w 18 tygodniu będziesz mogla cieszyć się tym dźwiękiem w domowym zaciszu za pomocą stetoskopu. W drugim miesiącu ciąży kształtuje się też zaczątek układu nerwowego, rozwija się wątroba, trzustka, płuca i żołądek, a także wypustki kończyn i kręgosłup.

Mimo, że wiele mam jest jeszcze nieświadomych faktu zajścia w ciążę – już teraz można zaobserwować jej pierwsze objawy. Niewiedza, że dolegliwości są oznaką ciąży wynika prawdopodobnie z tego, że są one bardzo podobne do tych pojawiających się przed miesiączką. Twoje piersi będą nabrzmiałe i obolałe, będziesz czuła zmęczenie, twój nastrój będzie chwiejny i dający w kość najbliższemu otoczeniu 😉

Miesiąc trzeci – koniec I trymestru

W trzecim miesiącu ciąży, kości Twojego dziecka zaczynają przybierać właściwą postać. Maluch zaczyna już się spontanicznie poruszać, ale jest jeszcze za wcześnie żeby poczuć jego ruchy. Oczy dziecka są duże i otwarte, ale powieki utworzą się w późniejszym okresie. Zaczynają kształtować się narządy płciowe, ale jeszcze za wcześnie na ocenę, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Koniec pierwszego trymestru to przekształcenie się zarodka w płód.
Jako przyszła mama nie będziesz czuć się jeszcze najlepiej. Pojawią się poranne mdłości, twój węch będzie bardziej wyczulony na zapachy. Nie zdziw się, jak zmienią się Twoje preferencje kulinarne, albo będzie Cię „odrzucać” zapach ulubionych perfum.

Poranne mdłości są męczące, ale można nim zaradzić, albo chociaż złagodzić. Najważniejsza jest oczywiście dieta – jedz 5 posiłków dziennie w małych porcjach, koniecznie pij dużo płynów. Na mdłości czasem pomaga drobny posiłek spożyty jeszcze przed wstaniem z łóżka – może to być banan. Pomaga też wypicie wody z cytryną albo imbirem przed pierwszym posiłkiem. Jeżeli poczujesz się źle w ciągu dnia – zjedz, np. sucharka. (czasami mamom pomaga też zielony ogórek)

Już teraz jesteś w pełni świadoma swojego błogosławionego stanu. O ile nie zrobiłaś jeszcze tego wcześniej – teraz czas najwyższy udać się do lekarza, zrobić pierwsze badania, założyć kartę ciąży.

Dodaj komentarz